В оповестения наскоро доклад за състоянието на баланса на маслодайните семена и растителните масла експертите от Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) увеличиха оценката си за добива от маслодайни семена в света през 2022/23 г., с 3 млн.т до 646 млн.т, а това е с 46 млн.т повече спрямо предходния сезон. В същото време прогнозата за световното производство на растителни масла през 2022/23 г. е увеличена с 0,84 милиона тона до 219,05 милиона тона, което е с 8 милиона тона повече от 2021/22 МГ.
Производство на рапично семе в света (млн.т)
В новата редакция на глобалния баланс представен от FAS USDA правят силно впечатление оптимистичните очаквания за производството на рапично семе - 82,5 млн.т, с 2,2 млн.т повече в сравнение с нивото очаквано само допреди месец и 10,1 млн.т повече спрямо предходния сезон. Експертите коментират, че за първи път от 4 години производството на рапично семе в глобален мащаб ще превиши нивото на потреблението с 3,3 млн. тона. Основен фактор за това е безспорно рязкото увеличение на канадското производство до 20.0 млн.т, в сравнение само с 12,6 млн. т през миналата година 2021.
За отбелязване е и оптимистичната прогноза за Русия – 3,9 млн.т, в сравнение с 2,8 млн. т очаквани през юли и реколтирани предходния сезон. В ЕС положението също изглежда благоприятно – 17,95 млн.т, в сравнение с 17,85 млн.т отразени в юлския доклад на USDA и 17,2 млн.т прибрани миналата година.
Слънчогледовата рекола в ЕС: Жега, суша и ниски добиви!
Очертаващото се превишаване на нивото на производството в сравнение с потреблението стана основна причина за формиране на низходящ тренд при цените на рапичното семе на международните пазари.
На 22 юли цената на ноемврийския контракт рапично семе на борсата в Париж (Euronext) ерозира до EUR637/т, в сравнение с пиковите стойности от средата на май около EUR870/т.
Сухото и много горещо време в Средния Запад на САЩ (соевия и царевичния пояс) провокира стремително повишение на цените в соята в края на юли и през август, което се отрази здравословно и врху котировките на рапичното семе на международните пазари. Ала възстановяването на цените на рапичното семе не продължи дълго и на 30 август котировките на маслодайната култура на борсата в Париж се сринаха до нивото на психологическия праг от EUR600/т. Търговците коментират, че силен натиск върху пазара през последните дни оказа канадския фактор. На 29 август правителството на Канада представи официалната си прогноза, според която добива от канола в страната през 2022/23 година ще достигне най-високо равнище от три година насам - 19,5 млн.т, което се покрива и с оптимистичната прогноза на FAS USDA
В седмичния си пазарен обзор (Friday 26 August -- WEEKLY No. 34) най-авторитетното в бранша германското аналитично издания „Oil World” прогнозира, че „ако времето e благоприятно и сегашната прогноза за производството се материализира, цените на канолата (рапица) в Канада ще продължат да се понижават през следващите седмици и месеци.”
В момeнта котировките на рапичното семе на борсата в Париж балансират на ръба на психологическия праг от EUR 600/т. Цената на рапичното семе на физическия пазар в Евросъюза също гравитира към това равнище – ЕUR603/т FOB Мозел и EUR 605,00/т франко Хамбург.
В Украйна, според търговски източници, изкупните цени на рапичното семе се движат в границите 15500-16500 гривни за тон ($400-425/т), като в западните райони се наблюдава увеличено търсене на рапица, натоварена в големи чували (Big Bag) за доставки в ЕС. Цените на търсенето за доставки на украинското рапично семе (без ГМО) в Полша и Румъния се задържат на равнище $540-560/т CIF.
Игор Валентович