Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
12.08.2022 г.

Стерилност при овощните насаждения

Практика
Стерилност при овощните насаждения

sinor.bg

В поредица от текстове за безплодието при лозята и овощните насаждения представихме и обяснихме причините за явленията, които влияят отрицателно върху добива от лозовите насаждения. Синор.БГ продължава темата с безплодието при овощните видове.

Има много неприятели и причинители на болести, които в ранни фази от развитието на овощните видове през вегетацията нападат и повреждат възпроизводствените (генеративните) органи на растенията и така частично или напълно провалят очаквания добив. Мероприятията, предвидени в растителнозащитната програма, опазват добива. Съобразяването с агробиологичните характеристики на сортовете също е гаранция за успешна реколта. Чрез избора на място и районирането на сортимента за растенията ще бъдат осигурени подходящите условия за процесите, които предопределят плододаването. От съществено значение са температурата и валежите по време на цъфтежа (измиване на прашеца от близалцата, измръзване на завръзите и пр.).

Агротехническите мероприятия като торене, напояване и резитба осигуряват правилно разпределяне на генеративните органи на растението и изравняване на плододаването, като по този начин се преодолява алтернативното плододаване.

В настоящия материал е обърнато внимание на важни анатомични и физиологични особености, които предопределят плододаването на овощните.

Голямото разнообразие от сортове е гаранция за успех на стопаните, заети в овощарството, но при условие, че те са запознати добре със сортовите особености. Възможно е при някои сортове да има уродливост на цветовете. Например при прасковения сорт „Хале” има тичинки и прашници, но няма прашец (полен - това е проява на мъжка стерилност. Затова при сортове с такава стерилност е наложително чуждо опрашване.

Възможна е уродливост и на женския апарат, което определя безплодие на растенията. От практическа гледна точка те са подходящи само за украсни цели.

Прашецът на някои крушови и ябълкови сортове е с ниска кълняемост. Поради това те не са годни за опрашители. Проследяването на възпроизводствения процес може да установи аномалии още на ниво яйцеклетка и зародиш. Жизнеността на прашеца и дължината на прашниковата тръбичка също са от съществено значение за успешното оплождане.

Специалистите разграничават сортовете като интерстерилни и самостерилни. В първия случай има несъвместимост между цветовете на растенията от различни сортове, а във втория - на цветовете на растения от един и същи сорт. Самостерилен сорт не може да се самоопложда. Интерстерилните сортове при взаимно опрашване остават безплодни. При тях прашецът и на двата сорта е взаимно негоден.

Какво е положението при семковите овощни видове? В схемите за създаването на крушови и ябълкови градини трябва да бъдат предвидени опрашители, защото сортовете от гледна точка на практиката са самостерилни. Самостерилитет има и при някои дюлеви сортове. 

При костилковите овощни самостерилни са бадемът и черешата. При повечето вишневи  и кайсиеви сортове самоопрашването е възможно, т.е. те са самоплодни (самофертилни). Самофертилни са много прасковени сортове, както и европейски сливови сортове. (Край)

Д-р Антоний Стоев – агроном по раститнелна защита

Стерилност при овощните насаждения
13078
 

Последни материали
Виж
Стопанството е под протекция вече 10 г.
Пореден опит да се затвори единствената ферма за норки чрез промени в закона
Кандидатстването е до 19 юни
Еврокомисията търси партньори за 12 информационни центрове в България
Промените влизат в сила 3 месеца след обнародване на закона в „Държавен вестник“
Гражданите и бизнеса вече няма да са "куриери" на кадастрални документи между държавните институции и съдилищата
Преведоха 31,7 млн. лв. за протеиновите култури
Решения на Министерския съвет
Прехвърлят щатни бройки от промишления център в Москва към комисията за стоковите борси и тържищата
Решения на Министерския съвет
Държавата рестартира инвестиционната програма за общински проекти
Свързани материали
Виж
Гъсениците педомерки - напаст за овощни и горски видове!
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
Мнения
Експерти настояват за комплексен подход срещу климатичните промени
Ибрахим Юмакли: Турция преживя най-голямото измръзване в селското стопанство
По закон застрахователите изплащат само щети, причинени след 19 април
Загубите от измръзналите овошки в югоизточна България са 600-800 лева на декар
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини