През седмицата фермерите в Нидерландия протестираха за пореден път срещу политиката на правителството в областта на екологията, като блокираха пътища в цялата страна, разхвърляйки тор, сено или боклуци, съобщи обществената телевизия на страната. По нейни данни на някои места боклуците и сеното са били подпалени, а според сведения на властите в провинция Хелдерланд на един от пътищата е бил изсипан азбест.
Фермерските протести причиниха мащабни задръствания, а на шосе край град Мепел в северната част на Нидерландия при опит да заобиколи препятствията един автомобил падна в крайпътната канавка. При инцидента няма пострадали хора, автомобилът е бил изтеглен от спасителните служби, съобщиха от местното полицейско управление.
Протестите на фермерите в Нидерландия продължават от края на юни, като основното недоволство идва от правителствената политика по отношение на азотните емисии, насочена към защита на околната среда. Тя обаче предвижда затварянето на около 11 200 ферми от 40-50 хил. в цялата страна и значително свиване на производството на още 17 600.
От нидерландското министерство на селското стопанство, околната среда и храните смятат, че този път фермерите са прекалили. „Протестите са разрешени само в рамките на закона, а в случая не е така. Това не помага за решаването на проблема”, обявиха от ведомството. Оттам призоваха фермерите да потърсят диалог с властите, да изкажат опасенията си и да споделят съображенията и идеите си, за да бъдат съгласувани съвместно следващите действия в областта на околната среда. На свой ред премиерът на страната Марк Рюте определи фермерските протести в една от социалните мрежи като „неприемливи” и „животозастрашаващи”. „Съзнателното излагане на други хора на опасност, нанасянето на щети на инфраструктурата и заплахите към хората, които въвеждат ред, преминава всички граници”, възмути се Рюте.