Въпреки че на страницата на Върховния административен съд не беше публикувано самото решение, вчера с прессъобщение до медиите от институцията съобщиха, че съдът приема като основателни жалбите на фирмата, извършвала до май тази година товаро-разтоварния и лабораторен контрол на вноса на храни от трети страни, „Евролаб 2011“. Така, на практика се възстановява дейността на фирмата, която беше отстранена от новото ръководство на Българската агенция за безопасност на храните и от май т.г. не можеше да ползва наетите от държавата помещения.
В прессъобщението на ВАС се посочва, че „забраната към служителите на „Евролаб 2011“ ЕООД не се основава нито на законова разпоредба, нито на административен акт. С издадената от изпълнителния директор на БАБХ Заповед № РД 11-974 от 17 май 2022 г., на „Евролаб 2011“ не е забранено да извършва дейност като оператор, както и на дейности по представянето на стоки пред лицата, извършващи официален контрол (служителите на БАБХ). И в следваща заповед на изпълнителния директор на БАБХ - № РД 11-995 от 19 май 2022 г. никъде не се създават забрани за извършване на товаро-разтоварни дейности от страна на операторите, какъвто в случая се явява „Евролаб 2011“. С нея е изменен ценоразписът на платените услуги, които БАБХ извършва, като са определени нови такси. Една от таксите е за товаро-разтоварни дейности от ГКПП на транспортни средства, превозващи товари от трета страна. На база на така въведената такса обаче, без да е издаден какъвто и да е административен акт, администрацията неправомерно с фактически действия забранява на операторите да управляват товарите, които съгласно Регламента са под техен контрол. БАБХ няма право да извършва товаро-разтоварни дейности. Съгласно Регламента на ЕС стоките се представят на контролния орган за проби и анализи от операторите, а от своя страна операторите са тези, които трябва да извършват товаро-разтоварните дейности”.
От пресцентъра на агенцията обявиха, че все още официално решението на ВАС не е обявено на интернет страницата, не е получено и в БАБХ, затова и на този етап коментари не могат да се правят.
За Синор.бг зам. министърът на земеделието Иван Христанов поясни, че решенията на ВАС ще бъдат анализирани от правния отдел на ведомството и едва тогава ще се обявят бъдещите действия по казуса. Припомняме, че счетоводните одити, направени от началото на годината досега, показаха огромни липси на приходи по сметките на БАБХ от фирмата, която е имала с държавата единствено договор да отдаде под наем помещенията на „Капитан Андреево” на „Евролаб” и на нейния предшественик "Интерпред еврологистик". Затова и в решенията си да прекратят договора с частната фирма управленците от „Продължаваме промяната” наблегнаха на факта, че от 20 май, когато БАБХ организира лабораторния контрол по границата, в бюджета на агенцията са влезли 50 млн. лв. приходи. При "нула лева" приходи за последните 12 години, когато дейността е била поверена само на една частна фирма.
Съдебното решение поражда въпроси, на която държавната администрация очевидно трябва да потърси аргументирани отговори. За да не провали постигнатото, от май досега в контрола на външната граница на ЕС.