България ще разчита на 266 млн. евро за изпълнение на съвместни проекти с 14 държави, намиращи се по поречието на Дунав. Еврозаконодателството определи 80% от тези средства да се предоставят от Европейския фонд за регионално развитие. На вчерашното си заседание правителството в оставка прие проект на Програмата за транснационално сътрудничество Дунавски регион (Дунав 2021-2027).
Териториалният обхват на програмата е идентичен с обхвата на Стратегията на Европейския съюз за поречието на река Дунав, включвайки региони от ниво 2 на девет държави- членки на ЕС, сред които Австрия, България, Хърватска, Чехия, Унгария, Германия (федерални провинции Бавария и Баден-Вюртемберг), Румъния, Словакия и Словения. 3 кандидат- членки на ЕС: Босна и Херцеговина, Сърбия и Черна гора, както и територията на Република Молдова и четири области от Украйна (Закарпатска, Ивано-Франковска. Одеска и Черновицка област).
Програмата ще финансира съвместни проекти в рамките на четири приоритета „По- конкурентоспособен и по-иновативен Дунавски регион“, „По-зелен и нисковъглероден Дунавски регион“, „По-социален Дунавски регион“ и „По-добро управление на сътрудничеството в Дунавския регион“.
Получатели на субсиди по програмата могат да бъдат национални, регионални и местни власти и институции, неправителствени организации и др.
Инвестициите може да бъдат в областта на научните изследвания и иновациите, опазването на околната среда, подобряване на управлението и социалните въпроси, които са свързани с общи за Дунавския регион предизвикателства, като миграцията, икономически неравенства между регионите, изменението на климата и др.