В превзетите от руската армия части на украинската Херсонска област окупаторите изкупуват зърното от фермерите по 85-90 долара за тон – няколко пъти под пазарната цена, съобщи на страницата си в една от социалните мрежи местният политолог Владимир Молчанов, цитиран от електронното издание AgroPortal. „Руските окупатори „купуват” от украинските селскостопански производители зърното по 85-90 долара за тон, осигурявайки транспорта”, уточнява Молчанов. По думите му цените са 2-3 пъти под пазарните и „на практика не се различават от кражба”.
Политологът не пропуска да отбележи, че вследствие на поскъпването на пшеницата руското правителство повиши митото върху износа ѝ от страната до 143 долара за тон от тазседмичните 132 долара за тон. Той припомня също, че в окупирания Симферопол пазарната цена на зърнената култура е колкото на свободната територия на Украйна – 250 долара за тон.
Молчанов подозира също, че за да могат и в бъдеще да припечелват качествено, окупаторите и техните местни съмишленици или ще понижат още цените, на които изкупуват зърното от фермерите в Херсонска област със заплахата в противен случай просто да го отнемат, или ще направят онова, заради което руското правителство увеличава митото – ще насочат украинското зърно към руския пазар, а Русия ще продава своето „чисто и неопетнено” в чужбина.
Между,увременно Русия стигна до миниране на украинските пристанища на Черно море и река Днепър, за да пресича износа на зърно от нападнатата от нея страна, което на свой ред държи цените му на изключително високи нива в световен мащаб.
Само преди месец от руското министерство на селското стопанство обявиха, че страната ще бъде в състояние да изнесе 50 млн. тона зърно, ако прогнозите за тазгодишната реколта се оправдаят. Още в края на 2020 г. обаче от Руския зърнен съюз поставиха под съмнение статистическите данни за реколтата от зърно в страната, подавани от регионалните управи, обвинявайки ги в завишаване на числата. Толкова за доверието в руската статистика и в това какви количестав е в състояние да извади страната на пазара.
Венцислав Дяков