Руският зърнен съюз се съмнява в точността на получаваните данни от регионите за жътвата на зърното и не изключва възможността те да са надути от местните власти, заяви президентът и председател на управителния съвет на браншовата организация Аркадий Злочевский, цитиран от агенция „Интерфакс”. „Въпросът за точността на данните от регионалните органи на управление на аграрно-промишления комплекс влиза достатъчно остро в настоящия дневен ред. Не се наемам да посоча какви са причините за формирането н тази практика, но регионалните органи оказват натиск върху селсокостопанските производители днес с цел „да вдигнат постиженията” и по площи, и по реколта”, каза Злочевский. Той изтъкна, че фермерите са принудени да се подчинят, в противен случай са застрашени да им бъдат отказани субсидии и държавно подпомагане. „Това създава достатъчно сериозен риск от надуване в тази статистика, която се събира в страната. Ние вече се сбълскахме с това явление през миналия сезон и сега отново наблюдаваме този процес”, посочи президентът на съюза.
Той припомни, че последната прогноза за зърнената реколта е била 117-118 млн. тона, а сега от 97% от площите са събрани 125,7 млн. тона преди прочистването на зърното. Въз основа на тези данни зърненият съюз прогнозира чиста реколта от 121,6 млн. тона. „Това е в тегло след прочистване и от вече 100% ожънати площи – това, което съответно обобщаваме. Сега коригираме данните за жътвата, които идват от министерството на селското стопанство и ето, получава се 121,6, но въпросът за обективността на тази статистика явно ще трябва по някакъв начин през сезона да следим и да преглеждаме, да откриваме коефициент на недостоверност, така да се каже, колко от тези данни са надути”, подчерта Злочевский.
Дори с надутите данни обаче прибраната реколта от зърно е повече от достатъчна за удовлетворяването на абсолютно всички нежди на вътрешния пазар и разполага с достатъчно значителен потенциал за износ, категоричен е той.
На въпрос за отношенията на зърнения съюз с министерството президентът на браншовата организация отговори, че те са работни. „Но на решаващите заседания, свързани по-конкретно с регулирането на пазара, просто не ни канят. Вероятно разбират и са наясно с нашата достатъчно обоснована позиция за какво ще възразим. Няма как да бъдем упрекнати, че си затваряме очите, и сме наясно как трябва да действаме с министерството на селското стопанство. Вършим своята работа сами точно така, както и по времето, когато действахме в много по-тясна връзка. Просто ние казвахме всичко на съвещания в тесен кръг, а сега го казваме в публичното пространство. Тогава просто имахме шанс да въздействаме, да се договорим на някакво работно ниво и нямаше нужда да изнасяме това в публичното пространство. Сега няма такава възможност и съответно ето, ние използваме инструментите, с които разполагаме”, обясни той.