Подхранването на пипера по време на цъфтеж и плододаване е много важно не само за добра реколта, но и в борбата с болестите и вредителите. Вкусният и ароматен зеленчук е склад за много полезни хранителни вещества и витамини. Не е важно дали се отглежда в затворени съоръжения или на открито, трябва да се вземат предвид някои нюанси по отношение на грижите и подхранването.
Какви хранителни елементи са нужни на пипера?
Пълноценни плодове ще се формират и съзряват само ако растенията не изпитват дефицит на хранителни вещества. Това налага да се обърне специално внимание на състоянието на почвата и хранителната среда.
В периода на развитие пиперът се нуждае от различни хранителни елементи:
– калият е необходим за наливане и съзряване на плодовете;
– фосфорът стимулира развитието на кореновата система и помага за усвояване на хранителните вещества от почвата;
– калцият участва в обмяната на веществата;
– микроелементите бор, магнезий, йод, манган и мед са необходими за растежа и формиране на плодовете, за укрепване на имунната система, оказват влияние върху захарното съдържание и ускоряване на съзряването;
– азотът благоприятства израстването на листната маса и разклоненията.
Внасянето на хранителните вещества трябва да става поетапно – през 10-15 дни и приключва две седмици преди окончателното прибиране на реколтата. Този начин за подхранване на пипера позволява да се получи отлична реколта с добър външен вид, едрина и вкус.
Излишъкът от хранителни вещества (особено азот) в периода на цъфтеж и плододаване може да се отрази пагубно върху реколтата. Вместо да цъфтят и формират завръзи, растенията ще развиват листна маса. В този период е необходим основно фосфор и калий, а азотът трябва да бъде в много малки количества.
В началото на цъфтежа пиперът се нуждае от качествена хранителна среда, като за целта се използва суперфосфат, калиев сулфат и минимални количества карбамид, но без да се превишават препоръчителните дози. Производители съветват и за по-кардинални мерки, като се преустанови подхранването с азот, ако на по-ранен етап са внесени достатъчни количества, а да се използват само фосфор, калий и микроелементи.
Внасянето на хранителните елементи може да се осъществи по различни схеми и всеки производител да избере най-достъпните за него средства – готови комбинирани торове или сам да приготви смесите. Ако не иска да използва изкуствени, тогава ще заложи на органичните торове и подходящи народни средства.
Недостигът на хранителни вещества се отразява на външния вид на растенията и е лесно разпознаваем – забавено развитие, издребняване на листата или деформирани плодове.
При сигнал за недостиг последващите подхранвания се правят с фосфорни и калиеви торове – калиев сулфат и суперфосфат. От комбинираните торове е подходящ монокалиев фосфат (МКP).
На етап съзряване на плодовете освен от двата елемента пиперът се нуждае и от калций. При недостиг се развива върхово гниене, а за профилактика е добре растенията да се подхранват листно с калциева селитра в концентрация 0,2%. На този етап е подходящо и подхранването с калиев хумат.
В екстрени ситуации е добре да се прилага листно подхранване, защото така растенията усвояват по-бързо хранителните вещества. Пръска се сутрин или през деня, но само при облачно време, за да има време влагата да изсъхне. Ако се прилага вечер, има опасност влагата да стане причина за появата на гъбични заболявания, а през деня от водните капчици да се получи изгаряне на листата.
Народни средства
От натуралните средства най-популярна и често използвана е дървесната пепел. Тя се разнася равномерно под растенията и се полива обилно. Може да се приготви и настойка, като 200 грама пепел се залива с 2 литра вряща вода, престоява едно денонощие и се разрежда до 10 л.
Борната киселина предотвратява опадането на завръзите и оказва положително влияние върху вкусовите качества на пипера. Разтворът се приготвя от 5 г борна киселина, разтворена в чаша гореща вода и разредена до 5 л.
Йодът укрепва имунната система на растенията и повишава устойчивостта им на капризите на времето и изменението на температурите, а освен това ускорява зреенето. За приготвяне на разтвора се използва 1 л прясно пълномаслено неварено мляко, към което се добавят 20 капки йод и се долива вода до 10 л.