Начало » Важно за фермера » Гори и екология

Сътрудничество с цел подбряване на екологичния коридор Рила-Верила-Краище

ЮЗДП
Синор.БГ / 09.06.2022 г.
Сътрудничество с цел подбряване на екологичния коридор Рила-Верила-Краище

Рила Снимка: sinor.bg

От 30 май да 3 юни в Австрия и Чехия се проведе работна среща по проекта „SaveGREEN – Защита на функционалността на трансгранични важни екологични коридори в Дунавския басейн“, чиято цел е да бъдат запазени трансгранично важните екологични коридори, сред които е и регионът Рила- Верила - Краище. В срещата се включиха над 30 участници от партньорите по проекта от Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния, България и Украйна, като от българска страна е участвал Петко Цветков от Българска фондация Биоразнообразие, съобщиха от ЮЗДП.

Посетени са няколко екологични територии, където са набелязани специфичните проблеми и е установено партньорство с местни структури, работещи в сферата на опазването на тези коридори.

Колегите от Австрия са демонстрирали изградени съоръжения, отговарящи на всички международни практики в тази посока. Българските участници са се убедили как със съвместните усилия на организациите и институциите, които отговарят не само за пътната инфраструктура и собствениците на съседните територии регионите са опазвани. „Една от слабостите, които съществуват в Австрия, е, че в съседни територии, заети от частни земи, се е налагало продължителна работа, така че да се осигури необходимата растителна покривка, по която животните да преминават необезпокоявано“, уточни Петко Цветков.

В посетения район в Чехия основен проблем се явява запазването на екологичната свързаност в рамките на този защитен ландшаф, който се нарушава от застрояването, свързано с туризма от една страна и от друга изграждането на транспортна инфраструктура в периферните територии.

SaveGREEN насърчава междусекторното и транснационалното сътрудничество, както и изграждането на цялостно ноу-хау за разработване на конкретни решения, насочени към подобряване, възстановяване и запазване на функционалността на ключовите екологични коридори в долините на Карпатите, Алпите и планините в България.

Сътрудничество с цел подбряване на екологичния коридор Рила-Верила-Краище
6153
 

Последни материали
Виж
Какво реши аграрната комисия
Парламентът даде зелена светлина на промени в Закона за подпомагане на земеделците
Споменават се и сделки с френско зърно на близки ценови нива
В Украйна вървят слухове за поне 2 закупени партиди пшеница от Египет
Оценките на европейски търговци за платените цени обаче се разминават
Алжир закупи около 200 000 тона фуражен ечемик, Йордания отмени търга
Нови правила за кучетата и котките в ЕС
БАБХ
„Черната златка“ е унищожила близо 28 хиляди декара с овошки само през 2025 г.
Позиция на БАПЗ
Градинари и овощари изискват спешно приемане на поправките в основния земеделски закон
Свързани материали
Виж
В алпийската част
Пети ден пожарът в парк „Рила“ не е овладян
Дирекция „Национален парк Рила“ и партньори отбелязват Световния ден на околната среда
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Награди в детски и литературни конкурси
Национален парк Рила“ отбеляза 33 години като защитена територия
Сътрудничество
Хижи в Рила ще бъдат обновени по швейцарско-българска програма
Част от българо-швейцарски проект
На 4 септември ще се обсъжда проект за изграждане на Посетителски център - Паничище
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини