Начало » Пазари » Зърно
10.05.2022 г.

ФАО: Световните цени на хранителните стоки се понижиха през април

ФАО: Световните цени на хранителните стоки се понижиха през април

Световните цени на хранителните стоки намаляха през април след големия скок през предходния месец, водени от лек спад в цените на растителните масла и зърнените култури, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО). Индексът на цените на хранителните продукти на ФАО през април 2022 г. възлизаше средно на 158,5 пункта, което представлява спад от 0,8% спрямо историческия максимум, достигнат през март. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на кошница от обичайно търгувани хранителни стоки, остана с 29,8% по-висок, отколкото през април 2021 г.

Пшеницата поскъпна на търга в Тунис

Индексът на цените на растителните масла на ФАО се понижи с 5,7 % през април, като изгуби почти една трета от увеличението, регистрирано през март, тъй като нормирането на търсенето понижи цените на палмовото, слънчогледовото и соевото масло. Несигурността относно наличностите за износ от Индонезия, водещ износител на палмово масло в света, задържа по-нататъшния спад на международните цени.

"Малкото намаление на индекса е добре дошло облекчение, особено за страните с ниски доходи и недостиг на храна, но въпреки това цените на хранителните продукти остават близо до скорошните си високи стойности, което отразява продължаващото напрежение на пазара и представлява предизвикателство за глобалната продоволствена сигурност за най-уязвимите", заяви главният икономист на ФАО Максимо Тореро Кулен.

Индексът на цените на зърнените култури на ФАО се понижи с 0,7 пункта през април, повлиян от 3,0-процентния спад на световните цени на царевицата. Международните цени на пшеницата, силно повлияни от продължаващото блокиране на пристанищата в Украйна и опасенията за състоянието на посевите в Съединените американски щати, но смекчени от по-големите доставки от Индия и по-високия от очаквания износ от Руската федерация, се повишиха с 0,2%. Международните цени на ориза се повишиха с 2,3% спрямо мартенските си нива, подкрепени от силното търсене от Китай и Близкия изток.

Същевременно индексът на цените на захарта на ФАО се повиши с 3,3%, подкрепен от по-високите цени на етанола и опасенията състоянието на реколтата през 2022 г. в Бразилия, най-големия износител на захар в света.

Индексът на цените на месото на ФАО се повиши с 2,2% спрямо предходния месец, като постави нов рекорд. Цените на птичето месо бяха повлияни от прекъсването на износа от Украйна и нарастващите огнища на птичи грип в Северното полукълбо. За разлика от тях средните цени на овчето месо бяха незначително по-ниски.

Индексът на цените на млечните продукти на ФАО също се повиши - с 0,9%, поради продължаващото ограничаване на предлагането в световен мащаб, тъй като производството на мляко в Западна Европа и Океания продължава да се движи под сезонните си нива. Световните цени на маслото се повишиха най-много, повлияни от рязкото нарастване на търсенето, свързано с настоящия недостиг на слънчогледово олио и маргарин.

ФАО публикува и нов Кратък преглед на предлагането и търсенето на зърнени култури с актуализирани прогнози, които сочат вероятен спад от 1,2% в световната търговия със зърнени култури през 2021/22 пазарна година в сравнение с предходната година.

Спадът е свързан с царевицата и другите груби зърнени култури, докато за обема на търговията с ориз се предвижда ръст от 3,8%, а за този с пшеница - 1,0%.

Тъй като почти всички култури са прибрани за селскостопанската година 2020/21 г., ФАО предвижда световното производство на зърнени култури да възлезе на 2 799 млн. тона, което представлява увеличение с 0,8% спрямо резултата за 2019/20 г.

Световното използване на зърнени култури за периода 2021/22 г. се очаква да се увеличи с 0,9% спрямо предходната година до 2 785 млн. тона.

Новата оценка на ФАО за световните запаси от зърнени култури към края на  2022 г. вече възлиза на 856 млн. тона, което е с 2,8 % над началните нива, което се дължи на нарастването на запасите от царевица, отчасти поради преустановения износ от Украйна. Ако се потвърди, съотношението между световните запаси и потреблението на зърнени култури ще приключи периода без промяна на "относително комфортно ниво на предлагане" от 29,9%, според ФАО.

ФАО все още прогнозира, че световното производство на пшеница ще нарасне през 2022 г. до 782 млн. тона. Тази прогноза включва очакваното 20-процентно намаление на реколтираните площи в Украйна, както и предизвикано от сушата намаляване на производството в Мароко.

Бразилия е на път да прибере рекордна реколта от царевица в размер на 116 млн. тона през 2022 г., докато метеорологичните условия вероятно ще намалят производството на царевица в Аржентина и Южна Африка. Първоначалните проучвания за засаждане показват, че площите с царевица в Съединените американски щати вероятно ще намалеят с 4% на фона на опасенията за високите разходи за торове и други производствени фактори.

ФАО: Световните цени на хранителните стоки се понижиха през април
7824
 

Последни материали
Виж
Доставката на партида фуражна бе договорена с частно споразумение
Южнокорейски мелници закупиха на търг хлебна пшеница от САЩ
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Посетителите ще могат да опитат магарешко и кобилешко сирене
Във Враца за пръв път честват празник на родното сирене и млечни продукти
В язовир във Варненско заловиха нарушител при изваждането на хрилни мрежи
Извадиха поредните 550 метра бракониерски мрежи от бургаско езеро
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
За нарушения при съхранение и за продукти без документи за произход
Спряха дейността на 2 обекта в София за търговия с храни на едро
Свързани материали
Виж
Двугодишен план
ФАО обяви план за 150 млн. долара в подкрепа на засегнатите от войната украински фермери
Актуализирани прогнози за търсенето и предлагането на зърнени култури на ФАО
Индексът на цените на храните на ФАО остава стабилен през март
Повишаването на котировките на растителните масла компенсира по-ниските цени на пшеницата, царевицата, ориза и захарта
Над половината са за членски внос към ФАО
МЗХ плаща годишно към 1 млн. лв. на международни организации
ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.
Г-20 прие Пътната карта за устойчиво рибарство и аквакултури на ФАО
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини