Начало » Новини » Страната

Кабинетът поиска дерогация за по-високия праг за регистрация по ДДС

Решения на Министерския съвет
Синор.БГ / 09.05.2022 г.
Кабинетът поиска дерогация за по-високия праг за регистрация по ДДС

sinor.bg

На последното си заседание правителството одобри искането на България за дерогация на разпоредбата на евродирективата от 2006 г.за повишаване на прага за обща регистрация по ДДС (данък добавена стойност). Исканата дерогация представлява промяна на прага за обща ДДС-регистрация от 26 500 евро на 51 130 евро. Този праг ще се прилага за данъчно задължени лица, установени на територията на страната, които искат да се възползват от специалния режим за малки и средни предприятия, при условие, че са налице законовите условия, свързани с упражняването на това право.

Поисканото от страната ни включване е за 31 декември 2024 г. като краен срок на действие на специалната мярка. В нея се предвижда, че от 1 януари 2025 г. държавите членки трябва да започнат да прилагат националните разпоредби, които те трябва да приемат, с цел привеждане в съответствие с нея.

Сивият сектор и ДДС върху храните

Прилагането на тази мярка от страна на България няма да засегне лицата, които не желаят да прилагат специалния режим на облекчения за малките предприятия и както и досега, те ще продължават да могат да се регистрират доброволно за целите на ДДС облагането (чл.100 от ЗДДС). Предвид обхвата на режима, за повишаването на чийто праг се иска дерогацията, мярката не следва да обхване етапа на крайното потребление.

Исканата дерогация ще даде възможност на страната да подобри събираемостта на ДДС и да противодейства на данъчните измами с този данък, се посочва в мотивите към решението.

Кабинетът поиска дерогация за по-високия праг за регистрация по ДДС
7847
 

Последни материали
Виж
Инициатива на АЗПБ
В предизборен момент се ражда поредното искане за ниски ставки на ДДС за родните храни
Агенцията ги улеснява с две приложения
До 2 март фермерите съобщават в НАП за изплатени доходи на работници през 2025 г.
Florescence Dorée
Еколози алармират: Бактериална болест по лозята вече е засегнала над 1700 декара
Над половината доставки са за ЕС, загубени са традиционните пазари без Молдова
Войната срина износа на брашно от Украйна до 20-годишно дъно
График ДФЗ
Индикативно: Преразпределителните плащания са от 20 март до 10 април, обвързаните – от 20 април до 10 май
Обсъждане на наредбата от Стратегическия план
Биоживотновъдство 2026: Нови правила и по-малко администрация
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини