Начало » Новини » Коментари
26.04.2022 г.

От юни ще заседава постоянен съвет на микро- и малките фермери

В подкрепа на местните храни
От юни ще заседава постоянен съвет на микро- и малките фермери

Къщите за гости в родопското село Момчиловци предлагат страхотни млечни специалитети Снимка:sinor.bg

От юни тази година към Министерството на земеделието ще работи постоянен Консултативен съвет с участието на микро- и малки производители на земеделска продукция, храни, вино и напитки, както и на собственици на къщи за гости, предлагащи местни храни. Това съобщи на интернет страницата си Гергана Кабаиванова, ръководител на академията за обучение на начинаещи производители на фермерски храни „Пендара”, създадена с основната цел за прокарване на политики за изсветляване на сектора.

От три месеца експерти в областта обсъждат по инициатива на зам. министъра на земеделието Момчил Неков и със съдействието на зам. министър Иван Христанов промени в законодателството. В работната група участват още специалисти от дирекция "Политики по агрохранителната верига" в агроведомството, Българската агенция по безопасност на храните БАБХ, центъра за оценка на риска ЦОРХВ, службата за съвети в земеделието НССЗ и Националната занаятчийска камара.

Очертават се различни важни посоки за дългосрочна работа по пакет от наредби и ръководства, които да сложат ред за предлагането на местни храни, което е свързано с развитието на селския туризъм в страната.

Нови проверки на ОЛАФ и фонд "Земеделие" в къщите за гости

По отношение достъпа на физическите лица, които искат да предлагат на пазара микроколичества земеделска продукция, храни, вино и напитки, ще се прилагат голяма часто от правилата на досега действащата Наредба 26 за директни продажби от фермите, като се предвиждат промени и в още няколко нормативни документа, плюс създаване на нови наредби:

- Наредба за изискванията за директни доставки от производителя на малки количества първични продукти от растителен произход;

- Наредбата за специфичните изисквания към производството на храни от неживотински произход (тук влизат: преработката на първични продукти от растителен произход - напр. домашни лютеници, сладка, трахана, кус-кус и пр.; домашно вино, домашен оцет и пр.);

- Наредби за специфичните изисквания към производството на храни от животински произход (за отделни групи храни от животински произход - месни, млечни и др.).

- Наредба относно специфични изисквания при производството на храни в домашни условия и изменение и допълнение на Закона за храните, за добавяне на правно основание за издаването й.

Целта е най-малките производители на домашни млечни и месни храни да получат лесен достъп до пазара, посочва Кабаиванова.

По отношение опростяване на изискванията към малките производители, вкл. и на тези работещи по традиционни технологии, които искат да се регистрират по Закона за храните, се очертава следното:

- Изменение и допълнение на Закона за занаятите, с което да се върнат хранителните специалности в занаятчийството.

- Разработване и утвърждаване от Националния съвет по храните на ръководства за добри хигиенни практики при производство и предлагане на храни в къщи за гости, малки хотели, фермерски пазари, от малки производители на храни, които предлагат на пазара храни, произведени в домашни условия, по занаятчийски начин и/или събирани от гората.

Тепърва се предвижда да бъде създаден и Правилник за ползване на фермерски пазари.

„Както става ясно, очаква ни много и продължителна работа, като най-голямото предизвикателство ще бъде промяната на културата и нагласите на микропроизводителите на домашни храни”, посочи още Гергана Кабаиванова. И допълни, че се надява „там, където имаме огромна сива икономика и лоши практики, принудително налагани години наред, с общи усилия да надвием скептицизма и онова чувство за виновност у някои производители”.

Целта на експертите е „по веригата, където се предлагат домашна, селска храна, да бъде изградена една нова производителска общност с повече самочувствие в предприемачеството, с размах да иновира и разнообразява пазара”.

Депутати от „Демократична България” и „Продължаваме промяната” съще ще съдействат за прокарването на законодателните инициативи.

От юни ще заседава постоянен съвет на микро- и малките фермери
8599
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини