От март Украйна активизира износа на селскостопански продукти през западната си граница, като делът на слънчогледа вече е значим благодарение на силното търсене от България, Румъния и Турция, които увеличиха мощностите за преработка и съответно вноса на маслодайната култура на фона на високите цени на слънчогледовото олио, съобщиха от украинския филиал на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade.
По данни на местното електронно издание RAIL.insider ако през февруари със зърно за износ от Украйна са били натоварени 43 900 вагона, през март те са намалели близо 4 пъти до 11 хил. вагона, а превозеното зърно е паднало до 685,3 хил. тона от 2909,7 хил. тона. Променена е и структурата на изнасяните култури и направленията на превоза. През март делът на царевицата в натоварените количества е намаляла до 72% от 75% през февруари, на пшеницата – до 5% от 18%, докато при слънчогледа е нараснала до 11% от едва 1% през февруари.
След блокирането на украинските пристанища от военните действия на Русия превозът на зърно с железопътен транспорт към тях се е свил рязко – ако през февруари в пристанищата са били доставяни 96% от количествата за износ, през март техният дял е само 4%. Превозите към западните гранични пунктове пък са скочили от 2% през февруари до 55% през март.
При рязко нарасналото предлагане цените на слънчогледа с доставка на място (DAP) в Румъния се понижиха за последния месец до 715-730 долара за тон от 770-800 долара за тон. При износа за Европейския съюз митото е 3,5%, докато за останалите страни – 10%, затова украинските производители получават добра цена дори въпреки поскъпването до 80-120 долара за тон на превоза с автомобилен или желедопътен транспорт в съседните държави.
Износът на слънчоглед ще свие осезателно преработваните количества в самата Украйна, но това е временно положение, докато преработващите заводи успеят да организират производството. Освен това те разполагат със значителни запаси от олио и щрот, които не могат да изнесат бързо заради логистичните проблеми. Това е и една от причините от средата на миналата седмица преработващите заводи в Украйна да продължават да понижават цените на търсене на слънчогледа, сочат данни на електронното издание АПК-Информ. Към 21 април цените на търсене на слънчогледа се колебаят основно между 13 хил. и 16,8 хил. гривни (404-522 долара по текущия курс – бел. ред.) за тон с доставка до завода при 14 хил. – 18,5 хил. (435-575 долара) за тон в средата на миналата седмица. Както и досега, за спада на цените съдейства прекомерното предлагане на маслодайната култура от селскостопанските производители. Допълнителен натиск оказа и понижаването на цените на търсене на вносителите от страните в ЕС при значително нарасналите предлагани количества слънчоглед към тях.