Начало » Новини » Страната
10.04.2022 г.

Мощен ръст на цените на храните в света ги изстреля на исторически връх

Поскъпването е особено рязко при растителните масла и зърното
Мощен ръст на цените на храните в света ги изстреля на исторически връх

През март храните в света продължиха устремно да поскъпват, достигайки ценови нива, непознати в историята, съобщиха от Организацията за земеделие и прехрана. Индексът на цените на храните, изчисляван от агенцията към ООН и отразяващ месечната промяна в котировките на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и на захарта, нарасна с 12,6% спрямо февруари, достигайки 159,3 пункта – най-високото ниво, регистрирано откакто започна изчисляването му през 1990 г. Ръстът на индекса е следствие от рекордното поскъпване на растителните масла и зърнените култури с подкрепата на захарта, млечните и месните продукти.

Средната стойност на подиндекса за зърнените култури през март се повиши със 17,1% спрямо февруари до 170,1 пункта, достигайки също най-високото си ниво от 1990 г. „Регистрираният ръст се дължи на рязкото повишаване на цените на пшеницата и фуражното зърно в световен мащаб, което е свързано най-вече с предизвиканите от военните действия накъсвания на доставките за износ от Украйна и в по-малка степен от Русия”, се посочва в съобщението на организацията. През март пшеницата е поскъпнала с 19,7% спрямо февруари, като за това съдействаха и опасенията за състоянието на засетите със зърнената култура площи в САЩ. При фуражното зърно увеличението на цените е с 20,4%, достигайки исторически максимуми при царевицата, ечемика и соргото. Царевицата поскъпна с 19,1% на месечна база заради очакваното значително свиване на износа ѝ от Украйна, която е сред големите доставчици в световен мащаб, както и на фона на повишаването на цените на енергоносителите и влаганите в производството суровини. Още повече през миналия месец поскъпна ечемикът – с цели 27,1% спрямо февруари, за което допринесе неяснотата с доставките на фона на и без това ограниченото предлагане. Същевременно цените на ориза останаха на практика без промяна през март и се оказаха с 10% под показателя за същия месец на миналата година.

При растителните масла стойността на подиндекса скочи с 23,2% през март спрямо февруари, достигайки поредното рекордно ниво от 248,6 пункта. Стремителният ръст е следствие от рязкото поскъпване на слънчогледовото, палмотото, соевото и рапичното масло на международните пазари, свързани и с увеличаването на цените на суровия петрол. Цените на слънчогледовото масло през март се повишиха значително заради свиването на доставяните количества за износ при продължаващия конфликт в Черноморския регион. Останалите масла също поскъпнаха рязко вследствие на нарасналото търсене за внос в световен мащаб, породено от проблемите с доставките на слънчогледовото масло. Намалялото предлагане на палмово масло от основни страни-производителки подпомогна повишаването на цената му, а при соевото масло същата роля изиграха опасенията за свиване на предлагането за износ от Южна Америка.

Доста по-скромен е ръстът на подиндекса за млечните продукти през март – с едва 2,6% спрямо февруари до 145,2 пункта, но за сметка на това той продължава да се повишава за 7-ми пореден месец и вече е с 23,6% над нивото си от март 2021 г. Поскъпването на млечните продукти се дължи основно на свиването на предлагането на международните пазари – млякото, произвеждано в Западна Европа и Океания, се оказа недостатъчно за удовлетворяване на световното търсене. Цените на маслото и сухото мляко се повишиха рязко заради нарасналото търсене за внос най-вече от азиатските пазари и запазването на стабилното вътрешно търсене в Западна Европа. На пазарите на сирена също се стигна до свиване на предлагането на фона на активното вътрешно търсене в страните от Западна Европа, но котировките се понижиха незначително под влияние на промените във валутните курсове.

Средната стойност на подиндекса за месните продукти също достигна рекордно високо ниво от 120 пункта през март след повишаване с 4,8% спрямо февруари. Регистриран бе най-силният месечен ръст на котировките на свинското месо, като причината е в свиването на поголовието от свине за клане в Западна Европа при рязко увеличаване на вътрешното търсене в навечерието на Великден. Цените на птичето месо в световен мащаб се повишиха вследствие на намалялото предлагане от основни страни-износителки заради разпространението на птичия грип, както и във връзка с блокирания износ от Украйна след нападението от Русия. Говеждото месо също поскъпна, тъй като поголовието от животни за клане в част от основните производствени региони се задържа на ниско ниво, а търсенето остана стабилно в световен мащаб. За пореден месец обаче стойността на подиндекса е неоконочателна заради неполучени навреме данни и е изчислена с прогнозни алгоритми, което може да доведе до нейната промяна.

Колкото до захарта, повишаването на подиндекса през март на месечна база е със 6,7% до 117,9 пункта, като спрямо същия месец на миналата година ръстът достига 20%. Нещо повече, регистрираният спад за предишните 3 месеца е почти напълно компенсиран. Поскъпването на захарта е следствие най-вече от рязкото повишаване на цените на суровия петрол, породило очаквания за увеличаване на количествата захарна тръстика в Бразилия през предстоящия сезон, които ще бъдат използвани за производството на етанол. За повишаването на котировките съдейства и поскъпването на бразилския реал спрямо щатския долар, което обичайно води до свиване на продажбите от производителите, тъй като печалбите им намаляват при преизчисляване в националните им валути. Същевременно активното прибиране на реколтата и благоприятните прогнози за производството в Индия, която е един от водещите износители на захар в света, допринесоха за сдържането на ръста на цените. 

Мощен ръст на цените на храните в света ги изстреля на исторически връх
7277
 

Последни материали
Виж
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
БФС
Призив да участвате в Европейските награди за биологично земеделие 2025
Боб със свински крачета
Заседание на МС
Кабинетът отмени три решения на служебното правителство от 2024 г.
Свързани материали
Виж
Фермерите задържат продажбите за още по-високи цени за слабата реколта
Преработката на слънчоглед в Украйна се сви през декември
Българското зърно отново не успя да се класира сред победителите
Йордания проведе втори поред успешен търг за внос на хлебна пшеница
В щата се произвеждат около 30 на сто от световните количества
Реколтата от орехи в Калифорния намаля с близо една трета
За 6 седмици цената не помръдна
Българската пшеница не успя да спечели търга в Йордания
За 3 месеца бе преодоляно изоставането от началото на годината
Доставките на мляко във Великобритания нараснаха през ноември
Единствено при месните продукти бе отчетено поскъпване
Цените на храните в света се понижиха през декември след 3-месечен ръст
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини