Начало » Новини » Страната
03.04.2022 г.

Отпускат близо 3 милиона лева за пострадалите от градушката стопани в Пловдивско

Издадени са 31 протокола за напълно пропаднали над 17 000 декара
Отпускат близо 3 милиона лева за пострадалите от градушката стопани в Пловдивско

Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) утвърди финансов ресурс от 2,8 млн. лв. по помощта de minimis за земеделските стопани, претърпели 100% щети по земеделските култури от неблагоприятното климатично условие "градушка" на 28 август 2021 г. в област Пловдив, съобщиха от „Разплащателна агенция” към ведомството.

Целта на помощта е земеделските стопани да възстановят производствения потенциал на засегнатите площи, за да не бъде компрометирана по-нататъшната им дейност.

На подпомагане подлежат земеделски стопани, които притежават протоколи от общински служби или областната дирекция „Земеделие“ в Пловдив за щети при 100% пропаднали площи.

По информация от областната дирекция „Земеделие“ в Пловдив размерът на напълно пропадналите площи вследствие на падналата в края на август градушка в региона възлизат на 1722,80 хектара. Оценените от експертните комисии щети са от 30 до 80% , а издадените протоколи за пропадналите площи са 31.

Частично засегнати земеделски култури от градушката в Пловдив са главесто зеле, дини, карфиол, ориз, патладжан, пипер на открито, слънчоглед, тиквички, домати на открито, малини, пъпеши, марули, праз, салата, ягоди, салатно цвекло, сливи, десертни лозя, дюли, круши, зелен фасул, ябълки.

Предстои ДФЗ съвместно с компетентните дирекции в министерство на земеделието да изготвят указания за предоставяне на помощта. 

Отпускат близо 3 милиона лева за пострадалите от градушката стопани в Пловдивско
9439
 

Последни материали
Виж
Зам.-министър Янчев: Стопаните подават активно заявления по интервенцията за управление на риска
Значителна част от средствата за храмовете по ПРСР 2014-2020 г. остава да бъдат разплатени
72,5 млн. евро по Стратегическия план може да инвестира Българската православна църква в реставрация на храмове
Промени в постановлението за тарифите, събирани от ИАРА
Драстично поскъпват риболовните билети от 2025 г.
Срещи с бранша
На 4 април в МЗХ ще се проведе финална среща по „влажните зони“
Информационна кампания
В Търговищко са възстановени два тръбопровода за напояване
Както в количествено, така и в стойностно изражение
Износът на лешници от Грузия нарасна от началото на сезона
Свързани материали
Виж
ДФЗ изплати парите на 319 фермера за щети от природни бедствия
Франция дава 5 000 евро на стопанство, засегнато от градушка
Изискването е за напълно пропаднали площи, при повечето те са 60-80 на сто
За едва 10-има от пострадалите стопани от градушката в Хасковско ще има обезщетения
Министър Тахов:Тази година започваме разширяването на противоградовата защита с нови ракетни площадки
В двуседмичен срок стопаните от Шипка трябва да подадът заявления за унищожените дръвчета
Приемът продължава до 31 юли
3 пъти повече заявления за държавна помощ за застраховане са подали стопаните досега
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини