Има голяма вероятност България да ревизира районите за производство на вино със защитено географско указание и защитено наименование за произход, както и обособяване на райони в страната за развиване на винен туризъм. Това са обсъдили представители на браншови организации от сектора за развитието на винения туризъм в България със зам. министъра на земеделието Момчил Неков, проведена онлайн на 22 март.
Диалогът е проведен по инициатива на агроведомството за евентуална промяна в националното законодателство. Целта е по пътищата на страната да бъдат поставени пътни знаци, указващи посоката към родните винарни.
„Заедно с производителите земеделското министерство ще създаде работещ механизъм за насърчаване за винения туризъм, за да бъде представено българското вино като завършен продукт на световно равнище“, е заявил Неков. И е допълнил, че този туризъм трябва да е в интерес на винопроизводителите. Идеята е да имаме икономически обосновани винени маршрути, които държавата да популяризира“.
Винените турове трябва да съчетават дегустацията на вино с дегустация на местни продукти, като се търсят възможности за привличането на туристи, които ценят винената култура.
„Произвеждаме качествено грозде и вина с отличителни качествени характеристики, затова трябва да повишим имиджа на сектора и да подпомогнем неговото подобаващо пазарно позициониране“, допълни заместник-министър Неков. По думите му целта е да се предлага завършен продукт и да печелим от добавената стойност и от качеството на световно равнище.
Всички винопроизводители ще имат възможност да споделят мнението си по обсъдените теми в анкета, която ще бъде разработена от Министерството на земеделието.