По повод компенсаторните мерки, които България предвижда да отпусне за двата най-уязвими сектори – животновъдство и производство на плодове и зеленчуци, заради поскъпването на суровините за производство през тази година, министерството на земеделието е заложило 79 милиона лева за животновъди и 64,5 млн. лв. - за градинари и овощари. Това съобщи зам. министърът на земеделието Стефан Бурджев пред депутатите от земеделската комисия, които поискаха разяснения поради протестите на зеленчукопроизводители и овощари срещу ниското подпомагане на бранша.
Анализът на агроведомството се позовава на данни на НСИ за последното тримесечие на миналата година, според който разходите за производство в двата подсектора са нараснали с 24,9% спрямо края на 2020 г. Загубите в сектор животновъдство се изчисляват на 220 милиона лева, а тези в сектора на плодовете и зеленчуците – 130 милиона лева, посочи още Бурджев.
На въпрос на председателя на комисията Пламен Абровски защо има разделение в бюджетите за двата сектора, Бурджев обясни, че се позовават на исканията и изчисленията, направени по предложение на двата сектора. Самият анализ ще бъде представен на депутатите на 18 март – петък.
България обаче тепърва трябва да се аргументира и пред Еворпейската комисия за отпускнето на новата държавна помощ. Средствата са предназначени за покриване на загубите от високите цени на горива, ток, торове и други суровини за производството.
Страната ни ще настоява за грантово подпомагане, което влиза в противоречие с намеренията на ЕК държавите-членки да отпускат само средства за гаранции и за нисколихвено кредитиране.
Следващата седмица земеделският министър Иван Иванов ще представи позицията на България.