Начало » Новини » Страната
08.02.2022 г.

Пожар изпепели 15 декара с тръстика в Дуранкулашкото езеро

Сигнал от екоорганизация
Пожар изпепели 15 декара с тръстика в Дуранкулашкото езеро

Снимка: Коалиция "За да остане природа в България"

Коалиция „За да остане природа в България“ призовава за спазване на законите, защитаващи важни природни местообитания и видове. Призивът е по повод пожара в защитената зона Дуранкулашко езеро, унищожил на 5 февруари цели 15 декара с тръстики. И това се случва броени дни, след като отбелязахме Световния ден на влажните зони, сигнализират от екоорганизацията.

Посегателствата върху тези места са непрекъснати - опожаряването им се случва всяка година през различни сезони, освен това често влажните зони биват пресушавани, засипвани и застроявани.

Само преди няколко години големи пожари унищожиха сериозна част от различни защитени зони у нас - Драгоманското блато (където изгоря 80% от растителността), Дуранкулашкото езеро, бившето Стралджанско блато и "Калимок - Бръшлен".

Почистването чрез изгаряне на тръстиковите масиви в тези защитени зони е строго забранено от българското законодателство. Въпреки това, влажните зони пламват всяка година.

Какво причиняват пожарите

Защитените влажни зони са важни и заради растителните видове, които виреят там, и поради факта, че са местообитания за ценни животински видове и птици по време на миграция, за зимуване или за гнездене. При пожар:

*        загиват много земноводни, влечуги, безгръбначни животни, а понякога и дребни бозайници, които се озовават в капана на огнената стихия.

*        в зависимост от сезона растителността може да не се възстанови в достатъчно количество и така много птици могат да останат без места за гнездене.

*        пепелта може да доведе до еутрофикация, т.е. замърсяване на водата, и може да изчезнат рибите.

*        нарушава се баланса в екосистемата и това може да доведе до повече вредители като комари, а в същото време косенето на тръстика, ако се прави по план, може да е полезно за екосистемата

*        още по-сериозни са щетите в преходните зони - пасища и прилежащ екотон, защото там живеят животните, които не могат да избягат - като костенурки, дребни бозайници и др.

Много от влажните зони, срещу които има ежегодни посегателства, са под няколко защити - като „Натура 2000” зони, като защитени местности, като Рамсарски места, които страната ни е идентифицирала като важни за опазване с оглед подписаната конвенция.

Проблемът е, че много важни за биоразнообразието у нас места все още нямат необходимата защита. Затова и от организацията припомнят, че една от общо 14-те активни наказателни процедури на Европейската комисия срещу България в сектора "Околна среда" е именно за необявяване на зоните от природозащитната мрежа "Натура 2000" със заповеди, които задават конкретни режими и цели за опазване. Това важи за 194 от общо 229-те територии.

Пожар изпепели 15 декара с тръстика в Дуранкулашкото езеро
6340
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини