Решението за пълна мобилизация на НАТО в Източна Европа и евакуацията на част от персонала и семействата на дипломатите от западните посолства в Киев засилиха опасенията за възможен военен конфликт между Русия и Украйна и станаха основна причина за ново рязко покачване на цените на основните зърнени култури на международните и най-вече европейските пазари. Впрочем това е напълно логично, тъй като и Русия и Украйна са основни производителки и износителки на мелничарско и фуражно зърно на Стария континент.
Турция обяви търг за внос на 6000 тона нерафинирано олио
Сутринта на 25 януари мелничарска пшеница вече се търгуваше на борсата в Париж (EURONEXT) по EUR286-287/т, в сравнение с EUR264-267/т само една седмица по-рано. Прави впечатление обаче по-ограниченото (поне засега) повишение на цените на пшеницата на физическия експортен пазар. Според данните на френското аграрно ведомство (FranceAgriMer) средната експортна цена на френска пшеница 11,5-12,5% протеин достигна EUR281/т FOB Руан, в сравнение с EUR274/т FOB една седмица по-рано. По-въздържаната позиция на участниците в реалната търговия със зърнени храни на европейския пазар се обяснява с мнението им, че ценовото рали на борсите в Чикаго и Париж до голяма степен се дължи на увеличената спекулативна активност и в развитието на цените е възможен обрат дори при намек за позитивна промяна в политическа конюнктура.
В тази връзка европейските търговци акцентират върху един важен за пазара факт, който в момента е засенчен от разиграването на военната карта.
Става въпрос за рязкото влошаване на отношенията между Франция и Алжир, което блокира износа на френското зърно за държавата, която е една от най-големите вносителки на пшеница в света – около 6 млн.т пшеница годишно. Още през октомври 2021 година алжирският посланик е бил отзован от Париж след "безотговорни" изявления за френския президент Еманюел Макрон. При нас е известно, че след отзоваване на посланика си Алжир затвори въздушното си пространство за френските самолети. В същото време никой при нас не обърна внимание за значително по-болезнените за френската икономика мерки предприети от алжирската страна.
Алжирската държавна агенция за зърно OAIC отхвърли всичките предложения за доставка на френска пшеница. Северноафриканската страна е най-големият външен пазар за френска пшеница (40-50% от френския износ извън ЕС) и спадът в продажбите за Алжир означава стагнация в износа и според местните анализатори може „да остави най-големият производител на пшеница в ЕС с много големи наличности в края на сезона”.
Ройтерс информира, поради намаляване на доставките за Алжир FranceAgriMer тези дни повиши прогнозата за преходните запаси от пшеница във Франция в края на 2021/22 МГ до 17-годишния връх и понижи оценката за износа на мека пшеница.