Здравеопазването на културните растения е стратегически насочена дейност. Създаването на стратегията изисква редица знания и умения, на които е основан крайният избор как да бъдат опазени растенията и растителната продукция от вредители (таблица 1).
Таблица 1. Предпоставки за стратегическото планиране!
Интегрираната растителна защита ползва достиженията на редица науки за постигането на знанията, посочени в таблица 1. Тя е немислима без високообразовани, мотивирани специалисти, отговорни за опазването на екосистемите. Интегрираната растителна защита е приложима за опазването на посевите, насажденията и горските масиви. С нея са заети не само специалистите от учебните и производствените звена, но и местните власти, отговорни административно за пълното и безопасно прилагане на растителнозащитните мероприятия. Така се стига приобщаване (цялост, интегриране) в полза на растителното здраве, а чрез него на хората и животните, които са свързани с природата и се явяват потребители на растителната продукция. Растителното здраве е състояние в развитие. Върху него оказват влияние редица фактори, които могат да бъдат определени като субективни и обективни. Субективните произтичат от неправилния човешки избор, а обективните - от природните дадености, които предхождат появата на културния вид в съответното място (таблица 2).
Таблица 2. Фактори, влияещи на растителното здраве!
Усвояването на площи за посеви и насаждения е намеса в естествената екосистема, която се превръща в агроекосистема. Поддържането на втората е отговорност на човека, който в една или друга степен дава предимство на културния вид, отглеждан за задоволяване на човешките потребности.
Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита
(следва продължение)