След почти едномесечен ценови спад цените на пшеницата на международните пазари отново се устремиха нагоре. Само за три дни 20-22 декември мелничарското зърно поскъпна на борсата в Париж (EURONEXT) с близо 14 евро от EUR278,50 до EUR292,25/т.
Рязката промяна във вектора на ценовото развитие беше провокирана от информациите за суша в Южна Америка и най-вече за продължителния дефицит от влага в Бразилия и Аржентина. За рязкото нарастване на спекулативното търсене на фючърсния пазар повлияха и решенията на руското и аржентинското правителство да ограничат износа на мелничарско зърно.
Руското правителство взе решение да ограничи износа на зърнени храни от 15 февруари до 30 юни с квота в размер на 11 милиона тона, в това число 8 милиона тона пшеница. В края на миналата седмица Аржентина също обяви ограничаване на износа на царевица и пшеница през 2021/22 маркетингова година. Износът на пшеница ще бъде ограничен до 12,5 милиона тона, което е с 1 млн.т под нивото прогнозирано в доклада на USDA, но в същото време с 1,3 млн.т повече в сравнение с количеството натоварено за износ в предходния сезон.
Аржентина въведе квота върху износа на пшеница и царевица
Вчера европейският зърнен пазар получи нова порция адреналин „Ройтерс скъобщи вчера, позовавайки се на информацията от търговските среди, че понастоящем правителството на Украйна обмисля въпроса за ограничаване на износа на мелничарска пшениц през втората половина на 2021/22 MY. „На неотдавнашната среща в Министерството на аграрната политика на Украйна официалните лица посочиха, че въвеждането на ограничения е възможно поради твърде високите темпове на износа“, коментира един от източниците, цитирани от Ротерс.
Говори се, че решението за въвеждане на квота за износ на мелничарското зърно може да бъде взето в средата на януари 2022 г., като количеството пшеница, разрешено за износ, ще бъде лимитирано до 4 милиона тона.
Източниците уточниха още, че разглеждането на този въпрос се дължи на загрижеността на украинското правителство относно високите темпове на износ на зърно през първата половина на сезона - 15,62 милиона тона към 22 декември.
Предвид противопосочното влияние на многото фактори в момента анализаторите се въздържат от прогнози още повече, че навлизаме в дълъг ваканционен период. „Holliday market” обичайно се характеризира с намаление на обемите на търговията, но при повишен ценови волаталитет. Търговците започнаха да финализират сделките, както правят в края на всяка година и този процес най-вече при борсовите операции често води до неочаквани и трудно прогнозируеми ценови обрати.