През 2021 г. засетите площи от компаниите, членуващи в Асоциацията на производителите на картофи в северозападна Европа, са намалели с 24 хил. хектара до 498 хил. хектара, става ясно от публикувания отчет на организацията, цитиран от електронното издание PotatoNewsToday. Експерти на асоциацията смятат, че тази тенденция може да се запази и през настоящия сезон, а производителите – да се насочат към отглеждането на зърно и рапица, ако разходите в бранша продължат да нарастват.
Като цяло експертите оценяват 2021 г. като трудна за производителите на картофи. След дъждовното лято в Европа и през есента при прибирането на реколтата в Белгия, Холандия и Германия метеорологичните условия се оказаха неблагоприятни. На голяма част от фермерите се наложи да отлагат ваденето на картофите в очакване на по-подходящо време, но това само забави темпото на прибирането на реколтата. В отчета се подчертава, че производителите на картофи като цяло са получили добра реколта в зависимост от региона, но добивите ще са по-ниски запади значителните загуби и увреждането на грудките от дъждовното време, както и заради очертаващите се проблеми със съхраняването им.
Рисковете в производството на зеленчуци в световен мащаб нарастват постоянно, независимо дали са финансови (повишени разходи) или са свързани с климатичните промени, изтъкват от асоциацията. Световното поизводство на картофи през тази година се прогнозира на ниво от 22,7 млн. тона – със 700 хил. тона по-малко от 2020 г. Този спад заедно с възстановяването на повечето вериги за износ на преработена продукция води до относителен баланс между търсенето и предлагането. Търсенето на картофи в момента е силно, но част от реколтата остава в складовете, тъй като производителите очакват по-високи изкупни цени. Същевременно преработващите предприятия усещат недостиг на суровина. Допълнителни затруднения им създават проблемите във веригите за доставки и особено повишаването на разходите за енергоносители, масла, опаковки и работна ръка.
През целия минал сезон разходите за производството и преработката на картофи се увеличаваха, най-вече за дизелово гориво и електроенергия. Освен това растенията трябваше да бъдат обработени допълнително срещу мана, което отново умеличи разходите. Цените на торовете нараснаха с 50% при калиевите и с 200-300% при азотните. Изкупните цени на картофите обаче се понижиха с между 50 евроцента и 2 евро за 100 килограма спрямо миналата година в зависимост от вида (ранна или основна реколта) и държавата, в която се произвеждат. Същевременно цените на производител на зърнените култури и рапицата се повишиха, което осигурява по-висок марж на печалба и намалява рисковете в сравнение с отглеждането на картофи.
По-високите производствени разходи, резкият ръст в цените на зърното и несигурността по отношение изкупните цени може да се отразят върху площите, които ще бъдат засети с картофи през 2022 г. в страните от северозападна Европа, коментират експертите на организацията. Те са убедени, че ако изкупните цени не нараснат с 3-4 евро за 100 килограма, при които производството е печелившо, свиването на засетите площи с картофи догодина е почти неминуемо.