Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци
26.11.2021 г.

Прогнозират свиване на площите с картофи в северозападна Европа и през този сезон

Високите цени изкушават фермерите да сеят зърно и рапица
Прогнозират свиване на площите с картофи в северозападна Европа и през този сезон

През 2021 г. засетите площи от компаниите, членуващи в Асоциацията на производителите на картофи в северозападна Европа, са намалели с 24 хил. хектара до 498 хил. хектара, става ясно от публикувания отчет на организацията, цитиран от електронното издание PotatoNewsToday. Експерти на асоциацията смятат, че тази тенденция може да се запази и през настоящия сезон, а производителите – да се насочат към отглеждането на зърно и рапица, ако разходите в бранша продължат да нарастват.

Като цяло експертите оценяват 2021 г. като трудна за производителите на картофи. След дъждовното лято в Европа и през есента при прибирането на реколтата в Белгия, Холандия и Германия метеорологичните условия се оказаха неблагоприятни. На голяма част от фермерите се наложи да отлагат ваденето на картофите в очакване на по-подходящо време, но това само забави темпото на прибирането на реколтата. В отчета се подчертава, че производителите на картофи като цяло са получили добра реколта в зависимост от региона, но добивите ще са по-ниски запади значителните загуби и увреждането на грудките от дъждовното време, както и заради очертаващите се проблеми със съхраняването им.

Рисковете в производството на зеленчуци в световен мащаб нарастват постоянно, независимо дали са финансови (повишени разходи) или са свързани с климатичните промени, изтъкват от асоциацията. Световното поизводство на картофи през тази година се прогнозира на ниво от 22,7 млн. тона – със 700 хил. тона по-малко от 2020 г. Този спад заедно с възстановяването на повечето вериги за износ на преработена продукция води до относителен баланс между търсенето и предлагането. Търсенето на картофи в момента е силно, но част от реколтата остава в складовете, тъй като производителите очакват по-високи изкупни цени. Същевременно преработващите предприятия усещат недостиг на суровина. Допълнителни затруднения им създават проблемите във веригите за доставки и особено повишаването на разходите за енергоносители, масла, опаковки и работна ръка.

През целия минал сезон разходите за производството и преработката на картофи се увеличаваха, най-вече за дизелово гориво и електроенергия. Освен това растенията трябваше да бъдат обработени допълнително срещу мана, което отново умеличи разходите. Цените на торовете нараснаха с 50% при калиевите и с 200-300% при азотните. Изкупните цени на картофите обаче се понижиха с между 50 евроцента и 2 евро за 100 килограма спрямо миналата година в зависимост от вида (ранна или основна реколта) и държавата, в която се произвеждат. Същевременно цените на производител на зърнените култури и рапицата се повишиха, което осигурява по-висок марж на печалба и намалява рисковете в сравнение с отглеждането на картофи.

По-високите производствени разходи, резкият ръст в цените на зърното и несигурността по отношение изкупните цени може да се отразят върху площите, които ще бъдат засети с картофи през 2022 г. в страните от северозападна Европа, коментират експертите на организацията. Те са убедени, че ако изкупните цени не нараснат с 3-4 евро за 100 килограма, при които производството е печелившо, свиването на засетите площи с картофи догодина е почти неминуемо.

Прогнозират свиване на площите с картофи в северозападна Европа и през този сезон
15316
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
На Зелената седмица в Берлин няма да има чифтокопитни животни
Шапът отново в Европа, какво трябва да знаем
При крушите в САЩ сривът е с над 20 на сто при лек ръст в Европа
Запасите от ябълки в Европа и САЩ са под миналогодишните
Благодарение на разширяването на площите и въпреки спада в добивите
Реколтата от картофи в северозападна Европа расте заедно с разходите
Kubota отбелязва 50 години в Европа с ексклузивно събитие
Ограничаване на вноса от Бразилия
Европейските фермери настояват за спешно преразглеждане на търговската сделка между ЕС и Меркосур
Европейската агенция по околна среда
Водната криза в Европа не е овладяна, сочи доклад
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини