Вчера цените на пшеницата на борсата в Париж (Euronext) пробиха границата на психологическия праг от 300 евро за тон, като в рамките на деня мелничарското зърно поскъпна там с драстичните 9,25 евро – до рекордната стойност от EUR309/т за декемврийския контракт.
Анализатори коментират, че борсовите котировки, а успоредно с тях и цените на пшеницата на физическия (реален) пазар избиха стремително нагоре след информациите за наводнения в Австралия и Канада, които могат да рефлектират за още по-голямо влошаване на глобалния житен баланс на фона на ограничените доставки от Русия и тревожния дефицит от влага в обширните територии на Великите равнини в САЩ.
Да припомним, че само преди няколко дни Дарън Купър, старши икономист на Международния съвет по зърното (International Grains Council -IGC) по време на представителен международен форум акцентира върху драстичното поскъпване на пшеницата на световните пазари, като основна причина за това посочи намаленото предлагане от основните страни износителки. На 18 ноември в редовния месечен доклад за състоянието на глобалния зърнен баланс Съвета редуцира оценката си за добива от пшеница в света през 2021/22 г. с 4 млн.т (777 млн.т), което е с 5 млн.т под прогнозираната стойност на глобалното потребление (782 млн.т.). С други думи казано, характерна особеност на 2021/22 маркетингова година се очертава да бъде превишаване на потреблението над производството и стопяване на преходните запаси в основните страни износителки. Независимо от рязкото поскъпване на цените на пшеницата на фючърсния и физическия пазар позитивните ценови нагласи все още преобладават. Тук не е излишно да повторя мнението на водещи анализатори непосредствено свързани с физическия пазар, че „международното търсене на пшеница остава голямо, в това число и за зърното с високо съдържание на протеин”, а „голямото глобално потребление на пшеница вероятно ще поддържа запасите стегнати, а цените високи”.
Игор Валентович