Начало » Новини » Страната

Вероятно и фермерите ще получават по 110 лв компенсации на мегаватчас заради скъпия ток

Решения на Министерския съвет
Синор.БГ / 22.10.2021 г.
Вероятно и фермерите ще получават по 110 лв компенсации на мегаватчас заради скъпия ток

sinor.bg

Над 630 хиляди фирми, които са небитови крайни клиенти на електроенергия по смисъла на параграф 1, точка 27 г и 33 а от допълнителните разпоредби на Закона за енергетиката, ще получат компенсация от 110 лв на мегават часа ползван ток. Това беше съобщено вчера от премиера Стефан Янев като една от най-важните мерки в подкрепа на бизнеса, чиито разходи за ток се вдигнаха изключително много през последните месеци.

Помощта ще се отпуска автоматично въз основа на сключен договор между министерство на енергетиката и търговците на електрическа енергия, доставчиците от последна инстанция, производителите на електрическа енергия, продаващи директно на крайни небитови клиенти и оператор на организиран борсов пазар на електрическа енергия, посочиха от пресцентъра на МС. 

Животновъди вече плащат 2 800 лв. за ток на месец вместо 1 200 лв. като през август 

Министерският съвет е приел програма за компенсиране на небитовите крайни клиенти на електрическа енергия. Полагащата се сума за компенсация ще се изчислява на база на потребената енергия в мегаватчаса и във фиксираната ставка за подпомагане. Бюджетът на програмата е в общ размер 450 милиона лева, а периодът за действие на тази помощ бъде от 1 октомври т. г до 30 ноември 2021 г. включително, като компенсациите ще бъдат изплатени до края на календарната 2021 г. По всяка вероятност земеделските стопанства и фирмите от хранителната индустрия също могат да разчитат на тази помощ.

Мярката за подкрепа допълва предварително и допълнително предприетите други мерки на национално ниво за повишаване на прозрачността и подобряване функционирането на енергийния пазар и засилване на регулаторния контрол. Тя е в унисон и със съобщение на Европейската комисия от 13 октомври 2021 г. , озаглавено „Справяне с нарастващите цени на енергията, набор от инструменти на действие и подкрепа. Средствата ще бъдат осигурени по държавния бюджет за сметка на представянето на безвъзмездни средства в размер на 450 милиона лева от АЕЦ „Козлодуй“. Според решението на МС, през следващите отчетни години ще се намали с посочената сума дължимият за внасяне дивидент от Българския енергиен холдинг.

Вероятно и фермерите ще получават по 110 лв компенсации на мегаватчас заради скъпия ток
27723
 

Последни материали
Виж
При 3319 проверки по законите за горите, лова и опазване на дивеча през ноември
Задържаха 3 каруци и незаконно добити дърва в централна северна България
Въпреки спада на изпратените количества за чужбина от януари до ноември
Износът на птиче месо от Украйна надхвърли 1 милиард долара
Икономисани са средства на стойност до 250 милиона долара
През тази година Египет сви вноса на пшеница със 17 на сто
Търгът за хлебна пшеница бе отменен и пренасрочен за 23 декември
Йордания пак закупи само половината от планирания фуражен ечемик
Предстои унищожаването им съгласно действащото законодателство
Иззеха над половин тон внасяни от Сърбия храни без нужните документи
До тук ЕК е раздала 178 млн.
МЗХ очаква отговор от Брюксел за европейска помощ за царевицата
Свързани материали
Виж
САЩ актуализират стандарта за пастьоризиран портокалов сок
По искане на бизнеса
Двама министри от месец обсъждат дали и агросекторът ще получи помощ за цената на тока
МС да не изключва животновъди, земеделци и преработватели от компенсациите за електроенергия!
Кодекс Алиментариус прие нови световни стандарти за безопасност и качество на храните
Унгария отказва да отмени забраната за украинския внос въпреки натиска от Брюксел
Национален план
До 2030 г. селските къщи трябва да намалят разхода на ток с до 16%
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини