Начало » Новини » Страната
06.10.2021 г.

Кой ще спечели финансиране по мярка 4.2?

Консултантът Димитър Манов даде практически насоки за проектите за преработка на селскостопански продукти
Кой ще спечели финансиране по мярка 4.2?

Източник: Cibola/ Facebook

Кои проекти имат най-голям шанс да бъдат финансирани по подмярка 4.2 от ПРСР? Преди дни агроминистерството публикува за обществено обсъждане насоките за кандидатстване по мярката, която е с бюджет от 387 млн. лева. Засега остава условието кандидатите по мярката за преработка на селскостопански продукти да имат 36-месечна история като обекти, извършвали именно такава дейност.

И така, кой ще спечели финансиране – практически съвети на кандидатите даде експертът Димитър Манов, управител на консултантска фирма „Сибола“, на среща с производители и преработватели.

Според него след изключването на новосъздадените предприятия в хранителната индустрия и отпадането на част от преработвателите от пазара заради силната конкуренция, шансовете на активните компании да спечелят финансиране растат.

Ако проектът е попада в категорията чувствителен сектор, включва иновации и мерки за опазване на околната среда, например за строителство на ВЕИ мощности, шансовете за финансиране са реални, смята експертът.

В публикуваните от агроминистерството критерии чувствителните сектори получават 20 точки и като такива са посочени "Плодове и зеленчуци", "Животновъдство", и "Етеричномаслени и медицински култури".

За иновации проектите получават 15 точки, но има условие за тях да са предвидени поне 45% от инвестицията. Ще бъдат финансирани цифровизация, внедряване на софтуер, автоматизация и дистанционен контрол.

„Целта е предприятата да станат по-ефективни и конкурентни, по-привлекателни за служителите, да задържат кадрите, да се повиши ефективността на производството. Вашите конкуренти вече не са в съседния град, а в Румъния, Полша, Германия или Гърция“, обърна се към преработвателите Димитър Манов.

За участниците в срещата се оказа важно да изяснят дали закупуването на машина за преработка ще се отчете като инвестиция. Консултантът заяви, че това може да бъде обосновано, но новата машина трябва да е по-енергоефективна от досегашната. За иновация ще се признае също, ако е с дистанционен контрол и намалява ръчния труд. Като пример той посочи придобиването на автоматизирана поточна линия.

За опазване на околната среда, включително с изграждане на ВЕИ инсталации, проектите вземат 10 точки, като за екоидеите трябва да бъдат предвидени 15% от инвестиционните разходи.

Тук има едно важно условие – ако се изграждат фотоволтаици, произведената електроенергия трябва да е единствено за нуждите на предприятието, като продажбата й към трети лица е недопустима. Ако в следващите 2-3 години предприятието ще придобива нови машини, проектът за ВЕИ трябва да предвиди нарастващата нужда от електроенергия.

При сегашните цени на тока и на съоръженията инвестицията според консултанта ще се откупи за около 5-6 години. Той коментира, че почти навсякъде има скрити резерви за намаляване на енергийните разходи и много от тях не са свързани със скъпи инвестиции.

Проектите може да включват инсталации за биогаз, панели за топла вода или пречиствателна станция, което трябва да бъде съгласувано с РИОСВ. Ако проектът включва строително-монтажни работи, за които се изисква издаване на разрешение за строеж, срокът за изпълнението му се удължава от 2 на 3 години.

Още по-голям става шансът за финансиране, ако предприятието допълнително е реализирало експорт, за което допълнително се дават 5 точки.

Освен предприятия с над 36-месечна дейност, по мярката могат да кандидатстват и фермери, които искат да изградят обект за преработка, стига също да имат над 3-годишна история като производители. Ако търговец или строителен предприемач е купил например мандра, той няма да може да кандидатства за финансиране по тази мярка, каза Димитър Манов.

Агроминистерството е поставило условие големите предприятия, получили финансиране по мярката, да не преместват производствената дейност извън Евросъюза до изтичане на период от 10 години след окончателното плащане по договора.

Според публикувания проект 20 точки са предвидени за предложения от групи/организации на производители на селскостопански продукти. 15 точки получават преработвателите на биопродукти. Кандидати, които досега не са били финансирани по подмярка 4.2, вземат още 10 точки. Допълнителни точки ще вземат печелившите предприятия, ако средноаритметично оперативната им печалба от последните три години е по-голяма от разходите в проекта.

Надежда Иванова

Кой ще спечели финансиране по мярка 4.2?
11903
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
Приключи предварителната оценка на 210 проекта по подмярка 4.2. от ПРСР 2014 -2020
Комитет по наблюдение
На фона на климатичните промени държавата дава за напояване същия бюджет като за занаятчийски дейности
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
210 подадени проекта за над 184 млн. лв. ще бъдат оценявани по подмярка 4.2
Решението цели изпълнение на повече проекти на общините
Още 21,6 млн. лв. от бюджета се дават за общинските енергийни проекти
Ето защо НАЗ иска оставката на отговорния зав. министър
Само 14 държави са подкрепили искането на България да удължи с още 1 година разплащането по ПРСР 2014-2020 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини