Начало » Пазари » Зърно

Цените на черноморската царевица с незабавно плащане растат

Румъния се облагодетелства от забавянето на жътвата в Украйна
Синор.БГ / 23.09.2021 г.
Цените на черноморската царевица с незабавно плащане растат

Към 21 септември цените на предлагане за произведената в Румъния царевица с незабавно плащане в края на септември и началото на октомври се повишиха до 229-230 евро (269-270 долара) за тон FOB в пристанището Констанца, след като в края на миналата седмица бяха на нива от 225 евро (265 долара) за тон, обявиха анализатори на украинския търговец на зърно зърно Atria Brokers, цитирани от компанията за пазарни анализи и прогнози Refinitiv (бившият отдел за финанси и анализи в „Ройтерс”, в който агенцията държи дял от 45% - бел. ред.).

„Румънската зърнена култура традиционно излиза на пазара преди украинската. През тази година в нейна полза е и бавното темпо на жътвата на украинската царевица в сравнение с миналата година”, изтъкват анализаторите. Към 16 септември фермерите в Украйна бяха прибрали царевицата от под 2% от засетите 5,5 млн. хектара при 3% към същата дата на миналата година, а добивите са съвсем малко по-слаби от миналогодишните в началото на жътвата – 4,8 тона от хектар спрямо 4,87 тона от хектар.

От Atria Brokers посочват, че въпреки прогнозите за рекордна реколта от царевица в Украйна през тази година (според Украинската асоциация на зърнопроизводителите 38-40 млн. тона, според министерството на селското стопанство на САЩ – 39 млн. тона от 5,42 млн. хектара при добиви от 7,2 тона от хектар) вече втора седмица поред продавачите продължават да искат по 262 долара за тон FOB в пристанището Николаев с доставка между 5 и 20 октомври за партиди от по 5-6 хил. тона. „Изглеждаше, че офертите за ноември би трябвало да са по-ниски, но един от продавачите поиска 263 долара за тон FOB Херсон с доставка през първата половина на ноември”, подчертават анализаторите на търговската компания.

Те добавят, че купувачите на царевица засега изчакват, обявявайки цени от 260 долара за тон FOB в черноморските пристанища с незабавно плащане през октомври, както и 290 долара за тон CIF (с включени разходи, застраховка и транспорт) в пристанищата на Мраморно море или 305 долара за тон CIF в държавите от източното Средиземноморие.

Цените на черноморската царевица с незабавно плащане растат
8428
 

Последни материали
Виж
Съвети
Подготовка на семената за разсад: стъпки за здрави растения и по-добра реколта
Предстоящо
Денят на влажните зони се отбелязва на 1 февруари в Драгоманското плато
Заради топлоцентралите
Серните емисии над България в норма: ЕК прекрати дело от 2009 г.
Обявени са ставките
От 2 февруари се заявява помощ за пропаднали площи през 2025 г.
Световната метеорологична организация
Януари 2026 – месец на климатичните крайности и бедствия по света
Право на отговор
Уточнение към публикацията за отдаваните под наем ниви на Врана ЕАД
Свързани материали
Виж
Предварителните актуални данни
МЗХ отчита сериозен срив в износа на пшеница и царевица през 2025 г.
С произволен произход с изключение на зърно от Черноморския регион
Фуражната царевица поевтиня значително в частна сделка в Южна Корея
Европейският пазар издържа на спекулативния натиск
Зърнените пазари. Геополитически фактор компенсира пресата на рекордните прогнози
Фуражната царевица обаче поскъпна въпреки спада на фючърсите в Чикаго
Соевият шрот поевтиня значително на търгове за внос в Южна Корея
И при соята са постигнати рекордни добиви от 3564 тона от хектар
Реколтата и добивите от царевица в САЩ счупиха рекорда през 2025 година
Цената е идентична с една от партидите на последния международен търг
Южна Корея закупи до 68 000 тона фуражна царевица в частна сделка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини