Начало » Пазари » Зърно

На Софийска стокова борса котировките на зърното следват световната тенденция към повишаване

Синор.БГ / 21.08.2021 г.
На Софийска стокова борса котировките на зърното следват световната тенденция към повишаване

Цените на зърнените контракти продължиха да се покачват през изминалата седмица поради притесненията относно намаляващите прогнози за новата реколта. Опасенията засягат предимно Черноморския регион (и разбира се Европа) заради сухото и горещо време, но това се отразява на всички котировки, тъй като Русия е основен световен износител. Единствено пшеницата в САЩ обаче поевтиня с 10.00 долара до 285.00 щд/тон, като вероятната причина са големите количества фючърсни покупки реализирани на предишните по-ниски цени. Пшеницата във Франция се вдигна с 19.00 евро до 266.00 евро/тон, а цените и в Украйна и в Русия последваха същата възходяща посока до общите 290.00 щд/тон с  плюс 22.00 долара. При царевицата в САЩ, след сериозното повишение от преди седмица, сега има лек спад от 3.00 долара до 265.00 щд/тон, в Украйназа плюс 20.00 долара и 290.00 щд/тон. Ечемикът отново е с колебливи котировки и тази седмица във Франция минус 2.00 евро до 231.00 евро/тон, в Украйна без промяна и 230.00 щд/тон. Рапицата в Европейския съюз /Еuronext/, също поскъпна с 8.50 евро до 564.00 евро/тон. Нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам добави 25.00 долара до 1425.00 щд/тон, а рафинираната захар отскочи нагоре с 18.40 долара до 494.50 щ.д./тон на борсата в Лондон.

При 100 хил. евро таван на плащанията ще бъдат засегнати 705 фермери

В подкръг "Зърно" на Софийска стокова борса АД котировките през седмицата също следват световната тенденция към повишение. Хлебна пшеница се търси между 340.00 и 360.00 лв/тон, предлагането е на 390.00-400.00 лв/тон. Фуражен ечемик се купува на начална цена от 310.00 лв/тон, царевица на 320.00 лв/тон. Всички цени са без ДДС.

Пазарът на слънчогледово семе в региона и в Западна Европа остава твърд

В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки продължават да бъдат стабилни и непроменени, нова е появата на предлагане на кокоши яйца но 0.16 лв/брой и на пилета клас А на 3.90 лв/килограм.

В подкръг „Индустриални стоки” на ССБ АД през седмицата имаше традиционно сделки за енергоносители: продадоха се природен газ на 1158.83 лв/хил.н.куб.м, бензин А95Н от 1704.00 до 1890.00 лв/хил.л и бензин А100Н на 2160.00 лв/хил.литра. Дизелово гориво Б6 се търгуваше от 1860.00 до 1941.67 лв/хил.л, газьол за ПКЦ в диапазон 1720.58 – 1803.67 лв/хил.литра. Газ пропан бутан се изкупуваше на 960.00-966.00 лв/хил.литра, газ метан на 1.39 лв/килограм и масло за скоростни кутии на 16200.00 лв/хил.литра.  

На Софийска стокова борса котировките на зърното следват световната тенденция към повишаване
26887
 

Последни материали
Виж
Данни до 2023 г. показват системни пропуски по съответната директива у нас
ЕК съди България за неспазени ангажименти за спад на емисиите от амоняк
Доклад на Синор.БГ
Седмицата: Какво искат Българската аграрна камара, Димитър Зоров и министърът
В насаждение, за част от което има позволително, и в съседен отдел
Откриха незаконна сеч на 64 иглолистни дървета в частни гори в Смолянско
Заедно с ръста на енергийните разходи, осигуровките и данъчната тежест
С новите държавни такси храните ще продължат да поскъпват и догодина
През юли Ирак загуби първата позиция за пръв път от 15 години
Сирия излезе начело сред клиентите за произведеното в Турция брашно
Над 70 на сто от доставките за чужбина са изпратени в страни от ЕС
Украйна изнесе мед за над 84 милиона долара между януари и октомври
Свързани материали
Виж
Продължава предлагане на стара пшеница и търсене на фуражна
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
На Софийска Стокова Борса продължава предлагането на голямо количество хлебна пшеница от стари реколти
Седмичен обзор
Пазарите остават под доминацията на очакваната огромна зърнена реколта в САЩ
Седмичен обзор на Софийска Стокова Борса
Обзор на Софийска стокова борса
Оптимистичните прогнози за световното производство на пшеница и царевица оказват негативно влияние върху цените
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини