Начало » Новини » Страната

Ловът на пернати беше открит на 14 август

С нови забрани
Синор.БГ / 16.08.2021 г.
Ловът на пернати беше открит на 14 август

Снимка: Министерство на земеделието

При откриването на ловния сезон на 14 август заместник-министърът на земеделието Атанас Добрев призова любителите на този спорт да спазват правилата за техническа безопасност. По традиция ловът в България започва всяка втора събота на месец август – с отстрела на пернат дивеч - пъдпъдък, гургулица, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.

„В  последните дни високите температури и човешката небрежност предизвикаха много пожари, загубихме и човешки животи при потушаването им. Затова настояваме за стриктно и дисциплинирано отношение към работата с оръжие и техника, докато сте на горски и полски терени”, призова още Добрев. Всяка прехвръкнала искра от бойното снаряжение, неизгасена цигара или не напълно загасен огън след края на ловния излет могат да бъдат фатални за гората и за екосредата в нея.

Последните забрани, въведени при лова, са за използване на електрически звуковъзпроизвеждащи устройства, живи птици за примамка, ловни соколи и други грабливи птици. От този сезон има и промени в някои ограничителни бройки за позволените видове дивеч за отстрел. „Със свое постановление Министерският съвет измени и допълни Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча, така че да се гарантира устойчиво стопанисване и защита на гургулицата в България. Така на практика бяха приложени мерките, заложени в Международния план за защита на гургулицата, предвид особеното значение на популацията й за страната ни.

Ловът на глигани

Измененията в максимална степен ще допринесат за постигане на целите на плана, без да засягат чувствително интересите на ловците. Предвидено е ловът на този вид да е допустим през съботните дни и дните на официални празници при максимален отстрел за ден от 8 броя, при досега разрешени 10. При останалите видове дивеч няма промяна, като за по-младите колеги и е добре да се припомни, че е разрешен отстрелът до 15 пъдпъдъка на ловец и до 10 броя от видовете гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.

Добрев обясни още, че и  през този сезон е разпоредено на служителите на Изпълнителната агенция по горите да следят за правилното провеждане на ловните излети, провеждането на инструктажи в началото на ловния ден и за спазване на установените норми за отстрел от един ловец за един ловен излет, а също и за наличието на писмени разрешителни с всички атрибути.

Ловът на пернати беше открит на 14 август
7131
 

Последни материали
Виж
85% са замърсени
Тревожен доклад: Ябълките в Европа са пълни с пестицидни коктейли
Бавно и полека овцевъдите се обединяват
QR код разкрива произхода на фермерското сирене, произведено от кооперативи на НОКА
Предлага две ниви по 90 дка
Врана ЕАД отдава под наем 180 дка земя край София на цени под пазарните
В подкрепа на износа на преработвателите и за удържане на инфлацията
Турция вади към 4 милиона тона зърно от стратегическите запаси през февруари
Наградата „Еврика“ за млад фермер получи Митко Иванов
Зърното поскъпна слабо спрямо предишния търг в арабската държава
Българската мека пшеница пак спечели международния търг в Тунис
Свързани материали
Виж
Двоен стандарт
Апостолов: Необяснимо защо спираме вноса на коли от Индия, а ще пускаме храните с пестициди
Спад при животните за угояване за сметка на прасенцата и женските за разплод
Броят на свинефермите в Германия намалява при ръст на поголовието
Среща с еврокомисаря Костас Кадис
Рибарският сектор в ЕС изисква спешни действия за енергийния преход
Винария и Фудтех съпровождат аграрния панаир
Изложбата АГРА показва машини и дигитални решения от 17 февруари в Пловдив
Решения на МС
Пловдив получава 58,6 дка държавна земя за нов общински разсадник
Заедно с Винария и Фудтех
Пловдивският панаир подготвя селскостопанската изложба АГРА 2026
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини