За последните 10 години площите, засявани със соя в Европейския съюз, са се разширили над 2 пъти, достигайки през тази година почти 1 млн. хектара, при ръст от около 2% спрямо миналата година, сочат данни на Европейската комисия. Италия остава най-големият производител на протеиновата култура в общността с приблизително 286 хил. пектара, или 30% от засетите площи в ЕС, като на годишна база увеличението е с 11%.
Значителен ръст през тази година спрямо 2020 г. е регистриран в още няколко държави-членки – с 12% повече площи до 57 хил. хектара в Словакия, с 10% - до 76 хил. хектара в Австрия и с 9% - до 36 хил. хектара в Германия. В Румъния пък след значителното разширяване на площите със соя през миналата година сега се отчита леко отстъпление – с 3% до 160 хил. хектара. По този показател страната е на трето място в ЕС след вече посочената Италия и след Франция, която е засяла 172 хил. хектара с протеиновата култура. Въпреки свиването на площите обаче от ЕК очакват тазгодишната реколта от соя в северната ни съседка да нарасне с 20% до 384 хил. тона.
Русия и митата, които периодично въвежда
Проучване на водещата германска компания за информация за селскостопанските пазари Agrarmarkt Informations-Gesellschaft сочи, че реколтата от соя в ЕС като цяло през тази година най-вероятно ще се увеличи заради разширяването на засетите площи в голяма част от държавите-членки. Очаква се ръст на реколтата с 11% във Франция въпреки слабото свиване на площите, с 10% в Австрия и със 7% в Германия. На свой ред от ЕК оценяват тазгодишната реколта от соя в Германия на 101 хил. тона. Ако предвиждането се оправдае, това ще означава над двоен ръст в производството на протеиновата култура там само за последните 5 години.