На последното заседание на Управителния съвет на фонд „Земеделие” е решено по схемата „Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция“ бюджетът да бъде общ в размер на 5 милиона лева, като се премахне отделния ресурс от 1 млн. лв. за плодове и зеленчуци, тъй като той ограничава градинарите само в този лимит. Това съобщиха за Синор.бг от фонда по повод субсидиите, отпуснати за бранша и необходими да се покрият част от застрахователните премии, които фермерите плащат за защита на продукцията им от бедствия.
Към момента фонд „Земеделие” е изплатил близо 1,87 млн. лв. по схемата „Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция“, поясниха още експертите. За периода на кандидатстване, който започна на 15 март и приключи на 30 юли 2021 г., бяха подадени 579 заявления. От тях вече са преведени субсидиите на 522 бенефициенти.
За плодове, зеленчуци, етерично-маслени култури и тютюн са подадени заявления за 10 011 ха, при утвърдена ставка 195 лв./ха, ресурсът е в размер на близо 1 950 000 лв.
За зърнени и маслодайни култури подадените заявления са за 61 328 ха при утвърдена ставка 21 лв./ха, ресурсът е в размер на близо 1 288 000 лв. Обработката на документите продължава.
Договорите по държавната помощ се сключват до 20 работни дни след предоставяне на полиците в териториалните звена на фонд Земеделие“, а средствата се изплащат до 10 работни дни след сключване на договора, поясниха още от ведомството.
Средствата за превенции срещу бедствия
На съфинансиране подлежат полици, издадени след подаване на заявление за подпомагане. Срокът за представяне на застрахователни полици в отдели „ПСМП” на ОД на ДФ ”Земеделие” е до 31 август 2021 г.
Он фонда припомнят, че поради зачестилите неблагоприятни климатични условия през последните години, за първи път в обхвата на схемата през 2021 г. влязоха стопаните, които отглеждат зърнени и маслодайни култури: пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и рапица. Те получават подпомагане за първите 2 000 ха от обработваемите площи. До миналата година помощта беше насочена към производители на овощни и зеленчукови насаждения, на етерично-маслени култури и тютюн.
Максималният размер на подкрепата, която получава един фермер, който отглежда овощни, зеленчукови, етерично-маслени култури и тютюн, е до 65% от стойността на застрахователната премия. Сумата за подпомагане e до 195 лв./ха при размер на застрахователната премия от 300 лв./ха.
Стопаните, които застраховат зърнени (пшеница, ечемик и царевица) и маслодайни култури (слънчоглед и рапица), получават до 35% от стойността на застрахователната премия. Размерът на подпомагане е до 21 лв./ха при размер на застрахователната премия от 60 лв./ха.