Земеделските производители ще имат възможност да получат подкрепа по 67 схеми и мерки в областта на директните плащания, развитие на селските райони и секторните интервенции в новата Обща селскостопанска политика (ОСП). Това каза заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на видеоконферентна среща с Европейската комисия и ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на тема „Напредък по разработването на Стратегическия план на България – директни плащания и развитие на селските райони“.
Към момента страната ни е провела 13 заседания на Тематичната работна група по интервенционната стратегия. Голяма част от мерките са повторно обсъдени и коригирани след постъпилите становища. Важното е, че служебният кабинет изготвя в момента индикативен финансов и индикаторен план, като актуализира и Интервенционната стратегия.
Браншът очаква сериозен дебат по социалната условност
Събев припомни, че нормативната уредба, която ще регламентира бъдещата ОСП, се очаква да бъде приета от Европейския парламента и Съвета в последното тримесечие на тази година.
„Основното подпомагане на доходите за устойчивост ще бъде приоритетна схема за директни плащания от 2023 г. Целта е да се гарантира минимално равнище на подпомагане на селскостопанските доходи за всички активни земеделски стопани”, разясни Събев. По думите му разработените интервенции ще стимулират прилагането на селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда и за по-добро насочване на подпомагането за малки, средни и млади земеделски стопани. Предвид увеличението на бюджета за екологизация от 20 на 25% съгласно постигнатото предварително споразумение предстои прецизиране на интервенциите за еко схеми по Първи стълб.
„След постигнатото предварително споразумение по отношение на насочването на плащанията към малки и средни земеделски стопани, работим върху приоритизиране на потребностите и определяне на необходимото ниво на подкрепата, както и върху изчисляване на ефекта от преразпределяне на плащанията съобразно националните специфики и структурата на стопанствата“, уточни Събев.
Резултатите и изводите от този анализ ще дадат необходимата информация за вземане на национално решение за приложимия подход при преразпределяне на плащанията за прилагането на 10 % преразпределително плащане или възможността за дерогация.