Сигналът на производителите на череши от Кюстендилско как вносът от Турция притиска катастрофално родното производство, се потвърждава и от данните на агростатистиката. От месечния бюлетин на министерството на земеделието към 17 юни се вижда как заради влажната и студена пролет нито черешите, нито малините са узрели. Затова и добитото количество череши и вишни към тази дата е доста под реколтата, получена през същия период на 2020 г.
Според статистиката, към 17 юни са обрани с 42% по-малко площи с череши и със 70,5% по-малко с вишни. Което противоречи на ситуацията на пазара, при която всички череши на сергиите се изкарва, че са български.
Български кайсии също липсват, тъй като според статистиката от 12 910-те декара, от които се чака реколта, до момента са обрани едва 500 дка. С минимална реколта от 100 тона кайсии, тъй като средният добив е само 24 кг от дка.
На този етап липсват данни за прибраната реколта от малини, но общият размер на площите надхвърля 93 хиляди декара.
Площта на черешовите градини е 89 290 дка, като до момента прибраната реколта е едва от 32 390 дка. Заради нестабилния климат добивите от сладкия плод са спаднали почти с 50% (-49,9%)като средно от декар са набрани по 392 кг.
Само преди дни овощари от Северна България сигнализирахаи за проблем с напукването на черешите, което тотално ще срине добивите. Застрахователите обаче не го приемат като щета, затова и браншовите организации отнесоха проблема до министерството на земеделието.