Начало » Новини » Света
19.06.2021 г.

Стадо овце замести косачките в австрийски соларен парк

В поредно приложение на селскостопанска енергийна система
Стадо овце замести косачките в австрийски соларен парк

Австрийската компания Schafflerhofstrasse PV, която произвежда електричество от слънчеви батерии, в желанието си да развива още по-нисковъглеродна икономика завъди стадо от 90 овце за поддържане на тревата между панелите, разположени на площ от 12 хектара в близост до столицата на страната Виена, съобщи Euronews. Нещо повече, от компанията се надяват, че овцете ще дадат своя принос за възраждането на територията благодарение на естествения тор и разнасянето на семена и цветен прашец с вълната си. Доскоро мястото, където се намира соларният парк, е било сметище за чакъл, затова дори се наложило да бъде подготвено и засято със семена от различни треви.

Петър Петров: Силно съм притеснен как Зелената сделка би подобрила живота на малките ферми

„Екологичните косачки ще могат да се крият под високите панели, които са разположени по-високо от обичайното, осигурявайки идеална сянка при слънчево време и защита от дъжда”, изтъкват от компанията. За зимуването на стадото пък е направена кошара.

Станцията е най-голямата в Австрия и произвежда 12 гигаватчаса електроенергия от възобновяеми източници за 4900 къщи във Виена, като същевременно спестява 4200 тона въглеродни емисии годишно.

Проектът на Schafflerhofstrasse е сред няколкото активни селскостопански енергийни системи в страната. Подходът съчетава производството на енергия от слънцето със селското стопанство и представлява начин за оптимизиране на ползването на земите без щети за екосистемите. Прилага се в американския щат Колорадо и е използван успешно в лозята във Франция. При отглеждане на селскостопански култури понякога се използва алгоритъм за оценка на нуждите на растенията от вода и слънчева светлина и в съответствие с това – за регулиране на ъгъла на наклона на слънчевите панели. Сянката, осигурявана от тях, може да намали потребностите на растенията от вода, а енергията, която произвеждат – да се използва от фермерите в напояването.

Макар концепцията да е в начален стадий, смята се, че с прилагането на селскостопански енергийни методи фермерите могат да увеличат печалбата си с до 40%. 

Стадо овце замести косачките в австрийски соларен парк
10563
 

Последни материали
Виж
Лошото време през пролетта и летните жеги тормозят пчелите
Добивите от пчелен мед у нас се очертават наполовина на миналогодишните
Притесненията за последиците от сушата се оказват неоснователни като цяло
Качеството на меката пшеница от новата реколта във Франция е добро
Щетите са в процес на изясняване, образувано е досъдебно производство
Жена подпали стопанска постройка на съсед при варене на компоти
Горските отчитат малко установени нарушения и по закона за лова
В централна северна България са иззети само 62 кубика незаконна дървесина през юли
Седмичен доклад на Синор.БГ
Докато броим овцете, някой се прицели в шефа на напояването Динева
През първите 5 месеца на годината спрямо същия период на миналата
ЕС вдигна износа на свинско за трети страни с близо 2 на сто
Свързани материали
Виж
Седмичен доклад на Синор.БГ
Докато броим овцете, някой се прицели в шефа на напояването Динева
Дерогация разрешава ваксинация вместо евтаназия за генетично ценни стада
БАБХ следва сляпо европейския регламент в борбата с шарката по овцете
Проверки
По сигнал на митничар е предотвратен незаконен внос на живи животни
Клъгла маса заради шарката по овцете
Синапов: Спираме евтаназията на овцете и козите, ще пристъпим към лечение
Павел Драганов отправи лична молба към министъра
Овцевъдът с най-награждаваното стадо отказва евтаназия заради шарка
Животните понасят болестта без щети
Проф. Дойчо Димов: Призовавам БАБХ да не бърза с унищожаването на маришките овце
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини