На 12 май Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) оповести първата си прогноза за производството на основни зърнени и маслодайни култури през следващата 2021/22 маркетингова година.
Според USDA предлагането на рапично семе в ЕС-27 и през новия сезон ще остане ограничено, тъй като добивът на маслодайната култура в Евросъюза ще нарасне само с 0,4 млн.т в сравнение с 2020/21 г. и ще възлезе на 16,6 млн.т. С други думи казано, прогнозата за 2021/22 г. предвижда повторение на миналогодишния слаб резултат. За справка, според данните на FAS USDA производството на рапично семе в EС през 2018/19 г. възлизаше на 20,1 млн.т, а 2017/18 г. на 22,2 млн.т. Експертите коментират, че освен климатичните проблеми за спада в производството на рапично семе в ЕС през последните години в значителна степен допринесе забраната за използване на неоникотиноиди, която повлия за масовото разпространение на вредители по селскостопанските култури. „Неадекватната растителна защита, започвайки от семена, които нямат неоникотиноидно покритие, е довела до повече увреждания от насекоми и увеличена употреба на други по-малко ефективни пестициди. Тези ограничения доведоха до значително по-високи производствени разходи, по-ниска рентабилност, намалена конкурентоспособност и спад на ентусиазма за отглеждане на рапица”, констатира доклада на FAS USDA.
Експертите от FAS оценяват реколтираната площ на 5,2 милиона хектара, само с 1 на сто увеличение спрямо 2020/21г. и с 10 на сто под средния показател за последните 5 години. Прогнозата за средния добив възлиза на 3,19 тона от хектар, което е с 2 процента повече от предходния сезон. Германия и Франция и през новия сезон са лидерите в производството на рапица в ЕС, като реколтите им се оценяват на 3,5 млн.т и 3,2 млн.т съответно. Полша е на една крачка от лидерите с очакван добив от 2,7 млн.т.
FAS коментира и подобрение на агрометеорологичната ситуаци в Европа през последните седмици, като акцентира въру положителния ефект от падналите наскоро валежи в засегнатите от суша територии на Франция и Германия.
Погледът на експертите от европейското търговско лоби COCERAL e по-консервативен. Прави впечатление, че прогнозата за добив от рапично семе във Франция е редуцирана с 240 хил. тона, от 3,19 млн.т на 2,94 млн.т. В същото време прогнозната летва за Германия е качена от 3,45 млн.т на 3,52 млн.т.
В доклада на COCERAL прави впечатление оптимистичната оценка за размера на новата румънска реколта – 1,18 млн.т, в сравнение с 0,95 млн.т очаквани през март и само 510 хил.т прибрани миналата година.
Според агроспециалистите за разлика от Германия и Франция, през по-голямата част от пролетта е имало благоприятни за развитието на новата реколта валежи в Полша и Румъния, както и в други страни от Централна Европа, но хладното време през април забави развитието на посевитe с около 7 до 10 дни.