Начало » Важно за фермера » Животновъдство
17.05.2021 г.

Ако отглеждате кокошки, а искате и патици трябва да знаете някои особенности

Разлики при патиците и кокошките при снасяне на яйца
Ако отглеждате кокошки, а искате и патици трябва да знаете някои особенности

Отглеждането на патици за яйца изглежда примамлива идея. Патешките яйца са много по-големи от кокошите, богати са на витамини, протеини, омега-3 и желязо и са търсени на пазара. Но преди да вземете окончателното си решение, не забравяйте, че навиците за гнездене на пилетата и патиците са различни и ще ви очакват някои изненади.

Що се отнася до отглеждането на патици, те не изискват много грижи. Противно на общоприетото схващане, не е необходимо да се изкопае цяло езеро, за да плуват, достатъчен е един бебешки басейн споделят от руското издание агро хх.

Как да стимулираме плодовитостта у кокошките и при студено време

Патиците не се страхуват от студеното време, предпочитат да се разхождат на чист въздух и се крият в подслон само в най-лошото време. Малка плевня или кучешка колиба може лесно да се превърне в патешка с минимален ремонт, с вентилация и защита от хищници.

Можете дори да отглеждате патици и пилета заедно, като им осигурите отделни места за къпане. Патиците се къпят във вода, а пилетата - в прашна баня.

Но когато става дума за навици за гнездене, приликите свършват. Освен, че и двете птици снасят яйца, кокошките и патиците имат много малко общи черти в естествените си предпочитания за гнездене.

Пилетата поддържат гнездата си подредени и обичат сухи места. Патиците ще изцапат гнездото си за няколко дни и ще предпочетат такова, което е поставено на влажна земя. Ако почвата на мястото, където сте поставили гнездото, не е достатъчно влажна, патиците ще се къпят и ще донесат вода в гнездото с перата си, за да овлажнят мястото.

Пилетата обичат да снасят на определено място или още по-добре - в едно гнездо. Патиците, от друга страна, са много по-сложни и не слагат яйцата си в една и съща “кошница”. Когато забележат, че крадете яйцата им, патиците ще се опитат да намерят друго място и да ви затруднят максимално при откриването им.

Когато патиците установят, че им взимате яйцата те ще се опитат да ви излъжат. Ако започнете да следите птиците, които са на път да снесат яйца, ще забележите, че те първо сядът в едно гнездо, а след това в друго, без да имат намерение да ви зарадват с прясно яйце. Преди да снесат едно яйце, те могат да обиколят дори четири гнезда.

Тайните гнезда на патиците са умело замаскирани с листа, паднала кора и стръкове трева. Птиците имат добра памет и знаят къде е скрито гнездото. Те може да не го използват, а след това да се върнат, да почистят отломките, да се настанят и да излюпят малките си.

Забележете, патиците умишлено замърсяват яйцата си. За разлика от пилетата, които почти никога не дефекират в гнездото си, патиците не само превръщат гнездото в тоалетна, но и покриват яйцата си с изпражнения. В дивата природа това служи за защита от хищници, тъй като заглушава миризмата, но трябва да сте подготвени и за този ход.

За стопаните е успокоителен фактът, че патиците снасят яйца постоянно, независимо от времето, а е добре известно, че силната облачност значително намалява снасянето на кокоши яйца.

Можете да се възползвате от склонността на патиците да снасят яйца в тунелни структури - те много обичат всякакви тръбовидни убежища, където е влажно и има сянка.

Намерете сенчести места, а ако има дъждовна градина в нея направете “тръба” от телена мрежа с големи очи, покрийте я отгоре със сено (патиците не обичат слама), а дъното застелете с дървесен мулч. Широчината на “тръбата” от мрежа трябва да е такава, че две патици да могат да влизат свободно. Височината също трябва да бъде съобразена с ръста на птицата. Около тръбата за гнездене можете да засадите влаголюбиви растения и мъх. Патиците лежат предимно сутрин до около 9 ч. сутринта. Съберете яйцата навреме. Ако хитрите патици вече са построили тайните си гнезда, наблюдавайте внимателно за да ги откриете.

Прочетете повече: https://www.agroxxi.ru/zhivotnovodstvo/stati/utinye-istorii-pro-hitrosti-s-grjaznymi-jaicami-i-tainymi-gnezdami.html

Ако отглеждате кокошки, а искате и патици трябва да знаете някои особенности
48160
 

Последни материали
Виж
ССА се нуждае от разширяване на научния състав и дигитализация на научната инфраструктура
Институциите на България и Румъния обсъдиха мерки срещу комарната популация по река Дунав
До април 2025 г. по програмата са разплатени 79.8% или 3 027,06 млн. евро
Плащанията по ПРСР 2014 – 2020 г. ще приключат до края на годината
ДФЗ изплати още 166 млн. лева по ОПДУ за Кампания 2024
Сключени са 15 сделки
Горски предприятия продават имоти - от комплекс Жребчево до терен във „Велики Преслав“
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
Свързани материали
Виж
Предприети са мерки за пресичане на разпространението на заболяването
Откриха огнище на птичи грип и в животновъден обект в Пловдивско
БАБХ
Ново огнище на птичи грип, този път в Гороноряховско
Два животновъдни обекта са с птичи грип в област Пловдив
Ще бъдат умъртвени 160 000 пекински патици на един собственик
Откриха още 2 огнища на птичи грип в Славяново
Общо 160 000 патици мюлари и бройлери ще бъдат умъртвени
Цели 4 огнища на птичи грип са открити в Славяново в област Плевен
В животновъдния обект се отглеждат около 5800 патици
Възникна ново огнище на Инфлуенца по птиците в област Хасково
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини