Начало » Новини » Страната

Два животновъдни обекта са с птичи грип в област Пловдив

Синор.БГ / 12.01.2024 г.
Два животновъдни обекта са с птичи грип в област Пловдив

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обяви огнища на Инфлуенца А (грип) по птиците в два животновъдни обекта за отглеждане на патици мюлари, находящи се в землището на с гр. Брезово, общ. Брезово, обл. Пловдив. В животновъдните обекти се отглеждат около 8 750 патици (В обект 4160-0302 са 4850 бр. и в обект 4160-0311 са 3900 бр.)

Около засегнатите животновъдни обекти са определени: 3-километрова предпазна зона, в която попада гр. Брезово, общ. Брезово, обл. Пловдив; и 10-километрова наблюдавана зона – обл. Пловдив, общ. Брезово: с. Чоба, с. Туркмен, с. Генерал Николаево, с. Отец Кирилово,с. Дрангово, с. Златосел и с. Зеленково ,   обл. Стара Загора, общ. Братя Даскалови: с. Православ, с. Колю Мариново и с. Верен.

С цел ограничаване на заболяването и недопускане на неговото разпространение, ще се предприемат действия за умъртвяване по хуманен начин на заболелите и контактни птици в обектите.

Извършва се епизоотично проучване и проследяване на движенията на домашни и други птици, продукти и странични животински продукти, добити от тях, фураж за птици, както и на транспортните средства, свързани с технологичния процес в обектите.

БАБХ напомня, че птичето месо и продукти, добити в обект, в който е установено огнище на Инфлуенца по птиците, не представляват опасност за човешкото здраве.

Два животновъдни обекта са с птичи грип в област Пловдив
5663
 

Последни материали
Виж
Кампания 2026 без електонен подпис
Георги Тахов: ББР ще гарантира до 80% банковите кредити за земеделски инвестиции
Какво реши аграрната комисия
Парламентът даде зелена светлина на промени в Закона за подпомагане на земеделците
Споменават се и сделки с френско зърно на близки ценови нива
В Украйна вървят слухове за поне 2 закупени партиди пшеница от Египет
Оценките на европейски търговци за платените цени обаче се разминават
Алжир закупи около 200 000 тона фуражен ечемик, Йордания отмени търга
Нови правила за кучетата и котките в ЕС
БАБХ
„Черната златка“ е унищожила близо 28 хиляди декара с овошки само през 2025 г.
Свързани материали
Виж
Срещи
БАБХ и бизнесът обсъждат дали да има ваксинация срещу птичия грип
Установиха птичи грип във ферма с 40 000 кокошки носачки
Инфлуенца по птиците нападна ферма за пауни в село Сусам
БАБХ призовава за стриктно спазване на мерките за биосигурност
Настъпи рисковия сезон за грип по птиците
Франция повишава нивото на риск от птичи грип след нови огнища
Птичи грип в община Раковски покоси 28 000 патици мюлари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини