Цените по форуърдните договори за доставка на украинска царевица през ноември-декември се повишиха до 245-250 долара за тон на фона на поскъпването на пшеницата до същото ценово ниво, но с доставка през юли, обявиха анализатори на местния клон на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от елекронното издание AgroPortal. „Изкупните цени на царевицата от старата реколта с доставка до пристанище достигнаха 270-273 долара или 8500-8650 гривни за тон, но продавачите задържат сделките в очакване на още по-голямо повишаване на цените”, коментират експерти на компанията.
Те уточняват, че поскъпването на царевицата в Украйна се дължи на влошаването на прогнозите за следващия сезон в основни страни-производителки като например Бразилия заради силната суша с температури от 30 градуса по Целзий по време на цъфтежа на втората реколта, които ще се задържат още поне седмица, а цените на пшеницата растат вследствие на активизираното търсене от купувачите в Азия, започнали да сключват сделки за доставки на зърнената култура през втората половина на годината. Прогнозата за реколтата от царевица в Бразилия бе понижена с почти 8% до 104,1 млн. тона заради въздействието на сухото време върху добивите, посочиха експерти на Safras & Mercado. По данни на компанията оценката е коригирана заради очакваното свиване на втората реколта от царевица в страната с около 10 млн. тона до 70,7 млн. тона.
Според анализатори на пазара търговците все повече се убеждават, че и през следващия сезон евтино зърно няма да има, затова договарят активно доставки на царевица от новата реколта. Вследствие на това юлските фючърси и на борсата в Чикаго продължават да се повишават, достигайки най-високото си ниво от над 8 години от 282,97 долара за тон, а декемврийските – 237,8 долара за тон. На борсата в Париж пък юнските фючърси също поеха нагоре с 2,9% до 258,25 евро (311,53 долара) за тон.
Част от анализаторите обаче смятат, че високите цени на царевицата може да доведат до спад в търсенето на зърно. „Изглежда голяма част от действията са свързани с фючърсите, а физическият пазар изостава. Купувачите не са склонни да плащат такива суми за физическо зърно. Възможно е в крайна сметка да им се наложи да го направят, но в момента нямат желание да пазаруват”, коментира Оле Хоу, директор за консултантските услуги в брокерската компания IKON Commodities в австралийския град Сидни.
Друг ефект от поскъпването на царевицата, наблюдаван напоследък, е насочването на вносителите към фуражната пшеница като нейна алтернатива. Съобщения за подобна преориентация дойдоха от бразилски животновъди, а на 21 април властите в Китай публикуваха директиви, в които се препоръчва намаляването на потреблението на царевица и соев шрот във фуражите за свинете и птиците. Китайските фермери още през миналата година се насочиха към фуражната пшеница заради слабата реколта от царевица в страната, довела до засилен внос и поскъпване на зърнената култура с над една трета.
През селскостопанския сезон 2020-2021 г., приключващ на 30 юни, Украйна е изнесла 19,1 млн. тона царевица, като от съгласуваната квота за доставки за чужбина между министерството на селското стопанство на страната и участниците на пазара на зърно остават близо 5 млн. тона.