Начало » Пазари » Зърно
08.05.2021 г.

В Украйна царевицата от новата реколта поскъпва покрай пшеницата

Сушата в Бразилия натиска добивите и тласка световните цени нагоре
В Украйна царевицата от новата реколта поскъпва покрай пшеницата

Цените по форуърдните договори за доставка на украинска царевица през ноември-декември се повишиха до 245-250 долара за тон на фона на поскъпването на пшеницата до същото ценово ниво, но с доставка през юли, обявиха анализатори на местния клон на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от елекронното издание AgroPortal. „Изкупните цени на царевицата от старата реколта с доставка до пристанище достигнаха 270-273 долара или 8500-8650 гривни за тон, но продавачите задържат сделките в очакване на още по-голямо повишаване на цените”, коментират експерти на компанията.

Те уточняват, че поскъпването на царевицата в Украйна се дължи на влошаването на прогнозите за следващия сезон в основни страни-производителки като например Бразилия заради силната суша с температури от 30 градуса по Целзий по време на цъфтежа на втората реколта, които ще се задържат още поне седмица, а цените на пшеницата растат вследствие на активизираното търсене от купувачите в Азия, започнали да сключват сделки за доставки на зърнената култура през втората половина на годината. Прогнозата за реколтата от царевица в Бразилия бе понижена с почти 8% до 104,1 млн. тона заради въздействието на сухото време върху добивите, посочиха експерти на Safras & Mercado. По данни на компанията оценката е коригирана заради очакваното свиване на втората реколта от царевица в страната с около 10 млн. тона до 70,7 млн. тона.

Според анализатори на пазара търговците все повече се убеждават, че и през следващия сезон евтино зърно няма да има, затова договарят активно доставки на царевица от новата реколта. Вследствие на това юлските фючърси и на борсата в Чикаго продължават да се повишават, достигайки най-високото си ниво от над 8 години от 282,97 долара за тон, а декемврийските – 237,8 долара за тон. На борсата в Париж пък юнските фючърси също поеха нагоре с 2,9% до 258,25 евро (311,53 долара) за тон.

Част от анализаторите обаче смятат, че високите цени на царевицата може да доведат до спад в търсенето на зърно. „Изглежда голяма част от действията са свързани с фючърсите, а физическият пазар изостава. Купувачите не са склонни да плащат такива суми за физическо зърно. Възможно е в крайна сметка да им се наложи да го направят, но в момента нямат желание да пазаруват”, коментира Оле Хоу, директор за консултантските услуги в брокерската компания IKON Commodities в австралийския град Сидни.

Друг ефект от поскъпването на царевицата, наблюдаван напоследък, е насочването на вносителите към фуражната пшеница като нейна алтернатива. Съобщения за подобна преориентация дойдоха от бразилски животновъди, а на 21 април властите в Китай публикуваха директиви, в които се препоръчва намаляването на потреблението на царевица и соев шрот във фуражите за свинете и птиците. Китайските фермери още през миналата година се насочиха към фуражната пшеница заради слабата реколта от царевица в страната, довела до засилен внос и поскъпване на зърнената култура с над една трета.

През селскостопанския сезон 2020-2021 г., приключващ на 30 юни, Украйна е изнесла 19,1 млн. тона царевица, като от съгласуваната квота за доставки за чужбина между министерството на селското стопанство на страната и участниците на пазара на зърно остават близо 5 млн. тона.

В Украйна царевицата от новата реколта поскъпва покрай пшеницата
11609
 

Последни материали
Виж
Предварителни данна на агростатистиката
През 2024 г. са прибрани 6,8 милиона тона пшеница, при 6,2 млн. т – през 2022 г.
Над сектора надвисва рецесия
Фермерите в САЩ са в шок заради очакваните загуби на пазари
За 51 от 145 проектни предложения по подмярка 4.2 е наличен бюджет за финансиране
МЗХ, ИАГ и БЧК подписаха Меморандум за сътрудничество и съвместна дейност
За Кампания 2024 до момента за област Габрово са изплатени 6,3 млн. лева.
Близо 74 млн. лева са изплатени в област Габрово по ПРСР 2014–2020 г.
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Свързани материали
Виж
Доставките на зърно за чужбина от началото на сезона обаче намаляват
Украйна изнесе над 80 на сто от съгласуваната с меморандум пшеница
Скорошните дъждове компенсират недостига на влага от малкото сняг
В Украйна 90 на сто от есенниците са презимували успешно
След изтичането на настоящото споразумение в началото на юни
ЕС планира ограничаване на вноса на селскостопански стоки от Украйна
Въпреки това зеленчукът остава по-скъп от този период на миналата година
Влошаващото се качество натиска цените на картофите в Украйна
Анализатори разглеждат 2 варианта за развитието на пазара до края на юни
Цените за износ на царевица от Украйна се понижават след активен ръст
Преработвателите не могат да натрупат запаси заради слабото предлагане
Турският търг за слънчогледово масло ограничи поскъпването на слънчогледа в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини