Обхваналите Европа от началото на март по-ниски от обичайните температури на въздуха в съчетание със задържащата се суша в части на Западна и Централна Европа пречат на развитието на есенниците и бавят сеитбата на пролетните култури, се посочва в априлския доклад на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS). Поради това експертите на агенцията са понижили прогнозата си за средните добиви от пшеница в Европейския съюз през тази година до 5,64 тона от хектар от очакваните през март 5,67 тона от хектар. Ако оценката им се оправдае, резултатът ще остане с 0,5% под получените добиви в ЕС през 2020 г. За меката пшеница понижението е до 5,86 тона от хектар от 5,89 тона от хектар, докато за твърдата е малко по-значително – до 3,47 тона от хектар от 3,6 тона от хектар
При царевицата прогнозата за добивите в ЕС също е занижена до 7,81 тона от хектар от предвижданите през март 7,85 тона от хектар, изравнявайки се с миналогодишното им ниво. При засетия през есента ечемик корекцията е малко по-съществена – до 5,83 тона от хектар от 5,88 тона от хектар, докато за пролетния експертите очакват ръст на добивите до 4,16 тона от хектар от 4,11 тона от хектар, прогнозирани през март.
Колкото до маслодайните култури, експертите на MARS са повишили минимално оценката си за добивите от слънчоглед в ЕС спрямо мартенската – с 10 килограма до 2,21 тона от хектар, докато за соята корекцията е в същия размер, но в обратна посока – спад до 3,01 тона от хектар, а за рапицата е по-значителна – със 70 килограма по-малко до 3,18 тона от хектар.