Начало » Пазари » Зърно
25.04.2021 г.

Царевицата продължава да поскъпва в Украйна и САЩ

Въпреки очакванията на анализаторите и участниците на пазара
Царевицата продължава да поскъпва в Украйна и САЩ

Износителите на царевица от Украйна повишиха изкупните цени на царевицата до 8200-8350 гривни (257-260 долара) за тон с доставка до пристанище, след като през седмицата майските фючърси на борсата в Чикаго скочиха с 11% до 255,9 долара за тон, а декемврийските – с 3,1% до 217,7 долара за тон, обявиха украинския филиал н на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от електронното издание AgroPortal. Преработващите заводи в Украйна пък повишиха цените до 7800-7900 гривни за тон с доставка до завода, а форуърдните цени на царевицата от новата реколта с доставка до пристанище през ноември прибавиха още 5 долара до 225-230 долара за тон.

Царевицата в Украйна продължава да поскъпва въпреки очакванията на анализаторите, макар търговците, които са готови да сключат сделки на тези ценови нива, да са единици, коментират и от електронното издание АПК-Информ. „Въпреки всички очаквания, високите цени на външните пазари в сравнение с останалите видове фуражно зърно и слабото търсене, цените на украинската царевица продължават да се повишават. Между фактори в подкрепа на повишаването на цените остават неясните перспективи пред производството на царевица в Южна Америка като цяло, корекциите в посока на понижение за реколтата в Бразилия заради закъснялата сеитба и недостига на валежи, както и метеорологичните рискове в царевичния пояс на САЩ. При това немаловажна роля в подкрепа на цените оказва задържането на продажбите от украинските фермери и конкуренцията между износителите и преработвателите. Като цяло секторът остава сред най-динамичните в ценови аспект под въздействието на смесени фактори, а конкуренцията на световния пазар в края на сезона обещава да бъде тежка. Сега все повече експерти приемат мнението, че високите и непостоянни цени са новата реалност за следващите поне няколко сезона. Вземайки предвид всичко това, остава интресна съдбата на форуърдните договори, които въпреки вълната от фалити през настоящия сезон се сключват още по-активно на фона на твърде привлекателните в момента цени за фермерите”, коментира ръководителят на отдела за местните пазари в изданието Анна Танская.

До поскъпването на царевицата на борсата в Чикаго се стигна заради прогнозите за увеличаване на вноса в Китай и опасенията от по-слаба реколта в Бразилия при недостатъчните валежи там. Освен това застудяването в САЩ до 1-3 градуса под нулата по Целзий се очаква да нанесе щети на ранните посеви със зърнената култура, макар метеорологичните условия да вещаят ускоряване на сеитбата заради очакваното затопляне и слаби валежи.

От министерството на селското стопанство на САЩ повишиха прогнозата си за вноса на царевица в Китай през селскостопанския сезон 2020-2021 г., приключващ на 31 август, до 28 млн. тона от очакваните през март 24 млн. тона въпреки призива на управляващите в Пекин за свиване на употребата на царевица и соев шрот в производството на фуражи. Предвиждането за следващия сезон обаче е за спад на вноса до 15 млн. тона. По данни на американското министерство през последната седмица износът на царевица е намалял с 42% до 387,5 хил. тона, като Китай се е отказал от покупката на вече договорени 123,9 хил. тона, а подажбите на царевица от новата реколта са паднали до едва 29,5 хил. тона. Всичко това показва, че купувачите не бързат да договарят доставки на скъпа царевица в очакване на спад на цените.

В министерството обаче имат основания за прогнозата за силен внос в Китай през настоящия сезон заради публикуваните данни за март и първото тримесечие. Информация от Митническата служба на КНР сочи, че през първото тримесечие страната е внесла 6,727 млн. тона царевица – с 437,8% повече, отколкото през същия период на 2020 г. Само през март вносът е достигнал 1,93 млн. тона – ръст от 506,8% в сравнение със същия месец на миналата година. По данни на „Ройтерс” над две трети от тях, или 1,3 млн. тона, са били доставени от Украйна – с 56% повече, отколкото през същия месец на 2020 г., и общо 48% от целия износ на произведената в Украйна зърнена култура през март. По данни на АПК-Информ за 6-месечния период октомври-март делът на Китай в износа на царевица от Украйна е близък – 44%, или почти 7 млн. тона.

Царевицата продължава да поскъпва в Украйна и САЩ
10173
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Ръстът е сдържан от поевтиняването на културата на международните пазари
Изкупните цени на царевицата в Украйна продължават да се повишават
Добрите метеорологични условия ще увеличат производството на соя и царевица в Арежентина
Търсенето на вътрешния пазар обаче е слабо заради високите международни цени
Турция изчерпа квотата за внос на царевица с ниско мито месец преди срока
При царевицата обаче корекцията е към повишение с 1,6 милиона тона
ЕК понижи оценката за реколтата от пшеница в ЕС до 12-годишен минимум
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини