Начало » Пазари » Зърно
16.03.2021 г.

Митата върху износа на царевица и ечемик от Русия влязоха в сила

Преди въвеждането им износът на двете култури скочи между 4 и 10 пъти
Митата върху износа на царевица и ечемик от Русия влязоха в сила

От вчера, 15 март, в Русия влязоха в сила мита върху износа на царевица и ечемик извън границите на Митническия съюз, въведени с постановление №33 на руското правителство от 23 януари тази година. Според документа от 15 март до 30 юни митото върху износа на царевица е 25 евро за тон, а за ечемика – 10 евро за тон. Тези мита обаче са само в рамките на квотата за износ на зърнени култури от 17,5 млн. тона, докато извън нея ставката е 50% от митническата стойност на изнасяната продукция, но не по-малко от 100 евро на тон. 

Индикативният график по ПРСР е готов с 8 нови приема за 2021 г.

Въвеждането на митата се наложи от поскъпването на зърното на международните пазари, довело до повишаване на цените на основни хранителни стоки и на вътрешния пазар в Русия. Това бе една от мерките, приложени от управляващите в страната, за да предотвратят нарастването на напрежението сред населението, породено от инфлацията при хранителните стоки. 

Междувременно преди влизането на митата в сила износът на царевица от Русия е скочил 10 пъти, а на ечемик – 4,5 пъти, докато износът на пшеница след въвеждането на митото от 50 евро на тон от 1 март е намалял 3 пъти, съобщи агенция „Интерфакс”, като се позова на изявление на Руския зърнен съюз. По данни на директора на аналитичния отдел в съюза Елена Тюрина между 1 и 10 март Русия е изнесла около 900 хил. тона зърно, включително 320 хил. тона пшеница, 290 хил. тона ечемик и 280 хил. тона царевица. „Доставките на царевица и ечемик за чужбина нараснаха рязко и в очакване на митата изосителите се стараят да изнесат колкото се може повече от това зърно”, заяви Тюрина. По нейни данни между 1 и 10 март дневният износ на царевица е достигнал 35 хил. тона при едва 3400 тона през февруари. Забележимо е нараснал и износът на ечемик. „Ако през февруари са заминавали по 8 хил. тона за денонощие, през март този показател скочи до 36 хил. тона”, каза Тюрина, като припомни, че преди година дневният износ на ечемик е бил 7 хил. тона.

„След въвеждането на митата има голяма вероятност да намалее конкурентоспособността на руската царевица и ечемик и износът им да спадне рязко”, прогнозира директорът на аналитичния отдел в съюз. По думите ѝ това се вижда ясно при пшеницата, чиито доставки за чужбина са намалели значително след повишаването на митото върху износа. „През първите 10 дни на март дневният износ на пшеница е бил едва 30 хил. тона, докато през февруари той бе на ниво 134 хил. тона, а през март 2020 г. – 105 хил. тона. Това е резултат от въвеждането на ограничителните мерки. Най-неприятното обаче е , че намалява търсенето на руската пшеница, спадат покупките от държавите-вносители”, коментира тя. Според нея заплахата е не само в загубата на вече завоювани пазари. „Вече е ясно, че износът ще остане под своя потенциал, съответно цените на производител се понижават, тъй като износителите предлагат по-ниски цени, за да могат да се конкурират на международните пазари. Те натискат производителите. Това ще доведе до спад на рентабилността в производството на зърнени култури, ще се появят допълнителни съмнения за увеличаване на засетите площи с пролетните култури”, убедена е Тюрина.

Тя изтъкна, че напоследък броят на компаниите-износители е намалял двойно. „През март пшеница са изнесли едва 12 компании при 24 през февруари”, посочи директорът на отдела.

Колкото до положението с цените, тя отбеляза, че средната цена на руската пшеница е 285 долара за тон FOB Новороссийск – с 35% повече, отколкото през март миналата година. „Това ниво на цените ни осигурява конкурентоспособност на международните пазари, включително спрямо основния ни конкурент – френската пшеница”, подчерта Тюрина.

Митата върху износа на царевица и ечемик от Русия влязоха в сила
14849
 

Последни материали
Виж
Проведе се мащабно обучение за разследване на отравяния на диви животни
Забраната за внос не е целяла подпомагане на местните производители
Турция се мъчи да пласира огромни запаси скъпа пшеница
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Класическо кьопоолу
Свързани материали
Виж
Русия премахна чуждестранните посредници при износа на зърно
С трето нападение за последните 4 дни и общо 60 за 3 месеца
Русия си набеляза за цел украинските пристанища и износа на зърно
Добри новини за родния фермер
В Русия се заговори за ограничаване на износа на пшеница
Бъдещата реколта от пшеница в Русия и Украйна е застрашена от суша
Русия заделя допълнителни средства за модернизация на ветеринарните лаборатории в отдалечени райони
Русия удължава срока на експортните мита за маслодайни култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини