Начало » Пазари » Зърно
09.04.2021 г.

Цените на черноморската пшеница са най-ниски от 6-7 месеца насам

Световна търговия
Цените на черноморската пшеница са най-ниски от 6-7 месеца насам

През втората половина на март  цените на черноморската пшеница  се плъзнаха надолу, повлияни от благоприятната перспектива за производството на пшеница  в глобален мащаб, от високото ниво на запасите от зърно в Русия и Украйна, от изчаквателната позиция на големите купувачи и от други фактори.

Добиви от пшеница в основните страни производителки (в млн. т)* в табличен вид!

В края на миналата седмица темпото на ценовия спад в региона рязко се засили и експортните котировки на украинската мелничарска пшеница с 12% протеин ерозираха до най-ниското равнище от 6-7 месеца насам -  240-245 щ.д. за тон FOB (купува - продава) дълбоководно черноморско пристанище. Украинските анализатори коментират, че силно депресиращо влияние  върху експортните котировки в Украйна  оказа сривът на цените на руския пазар.

Руските търговци се опитват да продадат колкото се може повече пшеница преди въвеждането от 2 юли на така наречено плаващо мито  от 70% върху разликата в стойността на зърното по контракта за износ и цената на пшеницата на руската борса от 200 долара за тон в случаите, когато експортната цена е по-висока от този праг.

Въпреки рязкото намаление на цените на продавачите търсенето на черноморското  зърно на международния пазар остава относително слабо.  Големите купувачи изчакват по-изгодни оферти за зърно от старата реколта, но в същото време са готови още сега да пазаруват на зелено пшеница реколта 2021 г. при изгодни  цени.

Според търговски източници  пшеница с 12,5% протеин от новата реколта в момента се предлага за износ по $227-230/т FOB, като при запазване на  благоприятната  перспектива за новото производство тенденцията остава низходяща. 

В средата на март аналитичната агенция SovEcon  увеличи прогнозата си за размера на новата руска реколта от пшеница през 2021 г. с  3,1 млн.т, в сравнение с февруарската прогноза – до 79,3 млн.т, а на 25 март Институтът за конюнктура на аграрните пазари (IKAR –Москва) вдигна летвата още по-високо – до 79,8 млн.т, което е с 5,7 млн.т под рекордното миналогодишно равнище, но в същото време с  2,9 млн.т над нивото залегнало в мартенския доклад на Международния съвет по зърното.

ЕС очаква 8% ръст в реколтата

Международният съвет по зърното прогнозира, че през 2021/22 г. производството на пшеница в Украйна ще възлезе на 27,2 млн.т, в сравнение с 25,5 млн.т реколтирани през 2020/21 г. Оценките на  украинските експерти са по-оптимистични и в момента се движат  в диапазон  27,5-28,0  млн.т.

По данни на  Аналитичния център на "Русагротранс" през март 2021 г. Русия натовари за износ около 2,55 милиона тона зърно, което е с 35% по-малко в сравнение със същия месец година по-рано.  Основният фактор за намаляването на износа беше пшеницата, чиито доставки за месеца спаднаха до едва 0,9 млн. тона, в сравнение с 3,07 милиона тона година по-рано. От Русагротранс прогнозират, че през април общият обем на износа на зърнените храни от РФ ще спадне до 1,6 млн. тона, в това число: 0,85 млн. тона пшеница.

Цените на черноморската пшеница са най-ниски от 6-7 месеца насам
17376
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Полша вади на търг 1000 тона от стратегическите запаси за удържане на цените
Маслото в ЕС поскъпна до небето
Ръстът е сдържан от поевтиняването на културата на международните пазари
Изкупните цени на царевицата в Украйна продължават да се повишават
Закупени са над 800 000 тона при планирани под 600 000
Хлебната пшеница поскъпна на търга в Саудитска Арабия
Заради силната конкуренция от преработващите заводи за малката реколта
Ябълките за износ от Украйна поскъпнаха рязко през сезона
Повишаването на изкупните цени засега обаче е предпазливо и незначително
Недостатъчното предлагане спря поевтиняването на слънчогледа в Украйна
Основен доставчик на зеленчуци е Турция пред Полша и Нидерландия
Вносът на картофи в Украйна скочи близо 2 пъти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини