Начало » Пазари » Маслодайни култури
02.04.2021 г.

Стабилизиране на цените на слънчогледовото масло на европейските пазари

Русия вдигна експортното мито при износа на слънчоглед от 30 до 50 сто
Стабилизиране на цените на слънчогледовото масло на европейските пазари

В края на март  руското правителство увеличи от 30 до 50 на сто ставката на експортното мито върху износа на слънчогледово семе. Експортното мито ще се начислява върху митническата стойност на слънчогледа при минимален облагаем праг от $320  за тон. Митото ще се прилага от 1 юли 2021 г.  до 1 септември 2022 г. Пазарните участници отбелязват, че с тази непопулярна мярка Русия, която е най-големият износител на слънчогледово семе в света (650 хил. т през  2019/20 г. по данни на USDA) цели да стабилизира цените на вътрешния пазар, като осигури достатъчно суровина за вътрешна преработка.

България изнася 200 000 тона слънчогледов шрот за Китай

Износът на слънчогледово масло от 1 септември 2021 г също ще се облага, но с тъй наречено„плаващо мито”. Ставката ще възлиза на 70% върху разликата между базовата  експортна цена, установена на равнище от 1000 щатски долара за тон и текущата пазарната  стойност.  Местиите търговци и производители са на мнение, че тази крачка  може да доведе до „намаляване на площите за слънчоглед през новия сезон, тъй като рентабилността при производството му   ще спадне”. 

От друга страна, прилагането на тази мярка се оценява от експерти като стабилизиращ фактор за цените на слънчогледовото масло в региона, които напоследък следваха низходящ тренд.

 На фона на намаленото търсене, в началото на текущата седмица експортните котировки на  руското  сурово слънчогледово масло ерозираха до $1480-1490 /т FOB, а украинското – до  $1490-1500 /т FOB.

Трябва да отбележим, че на 31 март се появи нов фактор, който според експерти може да допринесе за временно стабилизиране на цените на суровото слънчогледово масло на европейския пазар. На 31 март Министерството на земеделието на САЩ (USDA) изненада участниците в търговията с маслодайни семена и растителни масла с неочаквано ниската си оценка за посевите със соя в САЩ за реколта 2021 г. Драстичното разминаване на официалните прогнозни данни с преобладаващите пазарни нагласи предизвика рязко покачване на цените на соята и соевото масло на щатския и международния пазар, което от своя страна оказа здравословно влияние върху  европейската ценова конюнктура

На 11-13 март суровото слънчогледово масло поскъпна в Ротердам до  рекордните исторически стойности от  $1750-1790/т, но в края на март цената му спадна до  $1540/т.

 Експертите очакват стабилизиране на пазара в краткосрочен план, но в по-дългосрочна перспектива тенденцията вероятна ще бъде низходяща, предвид благоприятните перспективи за новата слънчогледова реколта  в ЕС – 9,94 млн.т, увеличение с 630 хил. тона спрямо текущата маркетингова 2020/21 година.

Да припомним само, че в началото на април 2020 г. суровото слънчогледово масло се търгуваше на пазара в Ротердам по $710-720/т, а при износа от Украйна – по $660-670/т FOB.

Стабилизиране на цените на слънчогледовото масло на европейските пазари
17828
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
По-оптимистични оценки за слънчогледовите реколти в Русия и Украйна
Украйна въведе минимални експортни цени за мед, зърнени храни, маслодайни семена и растителни масла
Повишаването на изкупните цени засега обаче е предпазливо и незначително
Недостатъчното предлагане спря поевтиняването на слънчогледа в Украйна
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини