Начало » Новини » Страната
29.03.2021 г.

Пет хиляди декара нови гори ще бъдат залесени в Югозападна България

Преди седмицата на горага
Пет хиляди декара нови гори ще бъдат залесени в Югозападна България

От разсадника в Локорско Снимка: ЮЗДП

Общо 5 хиляди дка гори планира да залеси Югозападното държавно предприятие до края на годината в областите Благоевград, Кюстендил, Перник, Софийска и Пазарджишка. От тях над 2 300 дка ще бъдат засадени през пролетта, съобщиха от пресцентъра на предприятието.

Кампанията вече започна в най-южните поделения на предприятието, където към момента са извършени залесявания върху опожарени терени на площ от 360 дка, както и попълване на 1, 2 и 3-годишни горски култури върху 643 дка. 

И през 2021 г. приоритет са дейностите, насочени към възстановяване на горски територии, пострадали от пожари, болести и вредители, както и невъзобновени по естествен начин през последните три години. По-големи залесявания се предвиждат в териториалните поделения в Кресна - 1663 дка и Симитли – 450 дка, където продължава работата за преодоляване на щетите от пожара преди четири години, както и в Кюстендил – 250 дка, Гоце Делчев – 206 дка, Брезник, Осогово,  Гърмен.

Общо 1 442 000 семенищни и контейнерни фиданки и 13 710 тополови фиданки са осигурени за пролетното залесяване и за попълване на новосъздадените горски култури на площ от 1871 декара. Предимство се дава на местните широколистни видове - дъб, бук, явор, липа, горскоплодни, иглолистни - черен и бял бор, смърч и бяла акация.

5,6 милиона лева са предвидени в инвестиционната програма на ЮЗДП за тези основни дейности в горите.

Пет хиляди декара нови гори ще бъдат залесени в Югозападна България
7422
 

Последни материали
Виж
Това каза министър Тахов по време на форума „Green Transition
МЗХ ще продължи да участва активно в дебатите за бъдещата ОСП, защитавайки българските фермери
До 400 000 евро може да получи проект на местно поделение на вероизповеданията
В МЗХ обсъдиха Насоките за кандидатстване по интервенцията за запазване на духовния и културния живот в селските райони
Предстоящо
На 21 и 22 юни в Трънско ще има Фестивал на „Сръчните ръце“
Сумата е отпусната на заседание на 30 април т.г.
Депутат пита Георги Тахов за над 45 млн. лв. разходи заради загубени от БАБХ съдебни дела
Депутати очакват отговор от МЗХ
Осветяват нагласен търг за пасища в Батак, сигнализирана е прокуратурата
Благодарение на по-благоприятното време и разширяването на площите
Експерти от САЩ предвиждат ръст на реколтите от маслодайни култури у нас
Свързани материали
Виж
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
Инж. Никола Василев е инициатор за първите организирани залесявания по склоновете на Стара планина
Лесовъди и залесители в Ловеч бяха почетени с паметна плоча на парковата алея "Баш бунар"
Седмицата на гората
В Югозападна България включват и войската в залесяването
В инициативата се включват служители от всички поделения на ЮЦДП
Залесяват 155 декара опожарени площи в района на ДГС Панагюрище
С 6 милиарда долара Дания ще залеси 15% от земеделската земя
Над 600 декара територии са залесени в обхвата на СЗДП през пролетта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини