Състоянието на засетите през есента култури в държавите-членки на Европейския съюз се оценява като удовлетворително въпреки силните студове през февруари, става ясно от последния месечен доклад на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS).
По данни на експертите на агенцията към Европейската комисия в ключовите региони за производството на есенници във Франция количеството на падналите валежи е надхвърлило обичайното с 30-50%. През първата половина на февруари е имало силни застудявания, последвани от повишаване на температурата на въздуха и липса на валежи. Прогнозата обаче е, че промяната на метеорологичните условия няма да повлияе неблагоприятно върху есенниците.
В Германия през февруари също имаше застудявания, но снежната покривка успя да защити посевите от неблагоприятното въздействие на ниските температури, а последвалото затопляне доведе до топене на снега и повишаване на нивото на влага в почвата. Оценките на експертите сочат, че есенниците са в удовлетворително състояние. От Асоциацията на фермерските кооперации в Германия прогнозират ръст на реколтата от пшеница през тази година с 1% спрямо 2020 г. до 22,34 млн. тона.
Експертите на MARS регистрират подобно състояние на посевите с есенници и в останалите ключови производителки на зърнени и маслодайни култури в ЕС.
Освен това от агенцията прогнозират повишаване на добивите от мека пшеница в ЕС през тази година с 3,3% спрямо миналата до 5,89 тона от хектар. За Франция предвиждането е завишено до 7,15 тона от хектар от 6,82 тона от хектар през 2020 г., за Румъния – до 4,81 тона от хектар от 2,99 тона от хектар, а за Германия – до 7,88 тона от хектар от 7,86 тона от хектар.
Добивите от засетия през есента ечемик се очаква да нараснат до 5,88 тона от хектар от 5,38 тона от хектар през миналата година, а за рапицата – до 3,26 тона от хектар от 3,12 тона от хектар.