През последната седмица в Украйна изкупните цени на слънчогледа с доставка до заводите за преработка се повишиха с още 7-8%, достигайки нови рекордни стойности от 24 900 – 25 800 гривни (897-930 долара) за тон в зависимост от съдържанието на масло, обявиха от компанията за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от електронното издание УкрАгроКонсалт. Основната причина остава недостигът на слънчоглед на международните пазари заради слабата миналогодишна реколта в Черноморския регион. Въпреки желанието на фермерите в Украйна да реализират продукцията си на високи цени продажбите след 1 март на практика спряха заради техническите затруднения при оформянето на документите заради намалената ставка на ДДС до 14% от 20% и това допълнително подгрява пазара, коментират анализатори.
Тласък на цените даде и мартенският доклад на министерството на селското стопанство на САЩ, в който оценките за производството и крайните запаси при слънчогледа и слънчогледовото олио бяха понижени. Новите огнища на африканска чума по свинете в Китай пък могат да увеличат допълнително натиска върху цената на слънчогледа.
Междувременно на фона на стремителното поскъпване на соевото и палмовото масло, които за седмица увеличиха цените си със 7-8% покрай възстановяването на цените на петрола и опасенията за реколтата от соя в Южна Америка, произведеното в Украйна слънчогледовото олио с доставка през второто тримесечие поскъпна драстично – от 1520-1530 долара FOB до 1680-1700 долара FOB.
„През селскостопанския сезон 2020-2021 г. цените на слънчогледовото олио се повишават стремително. Само за последната седмица котировките за износ от Украйна на нерафинираното слънчогледово олио се повишиха с почти 100 долара за тон FOB, от началото на 2021 г. – с 500 долара за тон, а от началото на сезона (октомври 2020 – септември 2021 г.) – с над 800 долара за тон”, изтъкват анализатори на компанията за пазарни проучвания и информация Refinitiv (бившият отдел за финанси и анализи в „Ройтерс”, в който агенцията си запази дял от 45% при обособяването му като отделно юридическо лице – бел. ред.), цитирани от електронното издание Latifundist.
Рязкото поскъпване на олиото и ограниченото предлагане на суровина на вътрешния пазар обаче кара украинските износители да изчакват. „Пазарът на олио е много непредсказуем”, коментира украински търговец.