Меката зима доведе до значително подобрение в състоянието на посевите, засети с есенни култури в Русия, които пострадаха доста от сухото време при сеитбата, обяви научният ръководител на руския Хидрометеорологичен център Роман Вилфанд, цитиран от електронното издание АПК-Информ. Вилфанд напомни, че в началото на декември 2020 г. състоянието на около 22% от засетите с есенници 19,8 млн. хектара бе оценявано като лошо и това е максималният показател за последните около 20 години. В края на есента пък в лошо състояние бяха оценени половината посеви с есенници, а в Ставрополския край бяха поникнали едва на 25% от площите
Към началото на пролетта обаче положението се е подобрило и това е уникален случай. „За 20 години не се е случвало нищо подобно. През ХХ век винаги зимата влошаваше вегетацията на есенниците, а настоящата зима напротив, съдейства за подобряването на вегетацията. Сега според оценки на специалисти от хидрометеорологичния център, само между 7% и 10% от посевите са описани неблагоприятно”, каза Вилфанд.
В доклада на центъра за февруари се посочва, че метеорологичните условия в южните части на Русия са били предимно удовлетворителни за есенниците. „В Краснодарския край, в редица райони н републиките в Северен Кавказ и в южните части на Ростовска област при затопляне засетите през есента зърнени култури вегетираха. В нивите с късно засети есенници те поникнаха, а в някои развитието на растенията продължи. В северните райони засетите през есента зърнени култури се намираха в сътояние на покой през целия февруари”, отбелязват селскостопанските метеоролози. Те добавят, че и в останалите региони от европейската част на Русия метеорологичните условия през февруари са били предимно удовлетворителни, като в повечето от тях не са отчетени ниски температури, които да са опасни за есенниците.
От центъра обаче отбелязва, че в северозападните части от европейската територия на Русия, където температурата на почвата на дълбочина 3 сантиметра е била близка до 0 градуса по Целзий, а почвата – преовлажнена, на есенниците се е налагало да изразходват повече хранителни вещества за дишане, което е понижило тяхната устойчивост на студове. „В редица райони от южната половина на Централния и в югозападните региони на Приволжкия федерален окръг на част от нивите бе регистрирана ледена кора, която е неблагоприятен фактор за по-нататъшното презимуване на есенниците”, констатират експертите.