Точно преди година, при началото на първата карантина заради Корона вируса, членове на браншови организации от сектора на плодовете, зеленчуците и биоземеделието предложиха на министерството на земеделието при помощта за компенсиране на загубите от природни бедствия да се изготвят нови технологични карти за културите. Мотивът е в по-големите разходи за биологично производство, които при някои култури се разминават с около 50% спрямо разходите при конвенционално отглежданите култури.
По този повод преди ден ръководството на Националната биоасоциация изпрати официално писмо до министър председателя Бойко Борисов, с копие до земеделския министър Десислава Танева, в което се припомня обещанието на агроведомството Системата за агропазарна информация (САПИ) да подготви подобни карти и въз основа на тях да се отпуска помощта по Схемата на държавна помощ или неблагоприятни климатични условия, настъпили през 2021г.
От асоциацията настояват да се коригират Указанията за прилагане на тази държавна помощ, така че там да фигурира нова таблица на технологичните разходи за биокултурите.
От биоасоциацията имат още едно искане и то е свързано с отстъпката от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство. При тази държавна помощ се използват нормативно определени разходни норми за гориво при всяка култура. Но до този момент биологичните земеделски стопани несправедливо са поставени под един знаменател с фермерите, които произвеждат по конвенционален начин и чиито разходи за гориво са значително по-малки от тези при биото, се посочва в писмото.
„За разлика от конвенционалното производство, където е допустимо използването на препарати за растителна защита и не е необходимо механично отстраняване на плевелите, то в биологичното производство понякога ежеседмично се налага механизирано окопаване на междуредията на зеленчуците, дисковане или окосяване в междуредията при трайните насаждения.
По този начин се получава значително разминаване с около 50% между нормативно определената разходна норма при една и
съща култура в зависимост производствения цикъл на стопанството – конвенционален или биологичен”, се посочва в писмото до Борисов.
И други искания от страна на асоциацията
Биофермерите настояват да се направи диверсификация по култури за биологично и конвенционално производство, така че помощта да отговаря на реалните разходи и по новите разходни норми всеки стопанин да кандидатства за отстъпка от стойността на акциза върху газьола.
Ще припомним, че в последните дни на февруари представителите на Националната биоасоциация депозираха в министерството няколко съществени предложения, свързани с прилагането и на мярка 10 „Агроекология и климат”. На този етап нямаме информация дали е тече дискусия между бранша и администрацията.