След година на смут и несигурност около коронавирусната пандемия „Кубота” насочи поглед към бъдещето и вложи общо 20 млн. долара в дружеството за рискови инвестиции Series B на Tevel – базираният в Израел световен лидер в сегмента на летящите роботи за бране на плодове, работещи с минимален брой оператори, съобщиха от японския производител на селскостопанска техника и двигатели. С инвестицията в Tevel „Кубота” направи крачка в посока на ускоряване на своята иновационна философия с цел създаването на нови възможности за бизнес, продукти и услуги в селскостопанския бранш. При положение, че пандемията остави глобализацията на кръстопът, Kubota Group възнамерява да разшири своите насочени към общността бизнес операции, за да предостави цялостни и съвместни решения, технологични подобрения и уникална стойност на клиентите си във всички сегменти на своя бизнес.
Всяка година в света на 70 милиона хектара се произвеждат над 800 милиона тона плодове на стойност 1 трлн долара. Фермерите харчат годишно 100 милиарда долара за бране на плодове и наемат над 10 милиона сезонни работници за кратко, за да приберат реколтата. Все по-трудно става обаче тези сезонни работници да бъдат намерени, наети, обучавани и да им бъдат осигурени временни жилища. Снабдяването и дейността на работниците при прибирането на реколтата са свързани с големи разходи, които излагат на риск инвестираните средства и печалбата за сезона, както и възможността им да оберат всички плодове в рамките на кратък срок и при силна конкуренция от страна на останалите производители. Нещо повече, чрез усложненията при пресичането на границите и при международните пътувания през периода на пандемията, коронавирусната криза допълнително задълбочи недостига на работна ръка и увеличи риска в производството на плодове, ограничавайки достъпа до работници мигранти. Поради това решението на Tevel увеличава световната продоволствена сигурност, подсигурявайки подготвена и надеждна верига за доставки.
Основаната през 2017 г. Tevel разработва летящи роботи за бране на плодове, съчетаващи изкуствен интелект с компютърно зрение, усъвършенствана роботика, аеронавигационно инженерство, свръхмодерен контрол на полета и получаване и синтез на данни. Израелската компания е преодоляла многобройни технологични предизвикателства, като очакванията са да започне масови продажби през тази година. Решението на Tevel осигурява най-голяма производителност при най-ниски разходи заедно с високо ниво на гъвкавост, което дава възможност за прибиране на реколтата от много видове плодове. Стратегическото позициониране на Kubota като лидер в световното земеделие и производството на оборудване заедно с Tevel ще даде нови сили в развитието на компанията в посока на пестящи труда автоматизирани технологии за бране на плодове и ще предостави възможност за започването на бизнес с решения, използващи тези технологии, което на свой ред ще допринесе за спестяване на труд и подобряване на ефективността в селското стопанство.
През цялата си история Kubota отново и отново показва ангажираността си в решаването на обществените предизвикателства. По своя път компанията ще запази старанието си да дава своя принос в решаващата област на храната, водата и околната среда. Като пример за това старание може да послужи 2019 г., когато Kubota основа „Център за иновации“ в Япония и Европа като подразделения за създаване на нови бизнес дружества, продукти и услуги. Тези подразделения помагат за създаването на среда, която насърчава и популяризира иновациите чрез партньорства с други фирми като например начинаещи компании в областта на селскостопански технологии, със земеделски производители, изследователски институти и университети.
„Чрез по-нататъшни иновации ние ще продължим да предоставяме на света своя принос в областта на храната, водата и околната среда, гледайки напред към обществото след коронавируса“, заявява Юичи Китао, председател и оперативен директор на Kubota Corporation.
„С инвестицията ни в Тевел се сдружихме с една от най-напредналите технологични компании в брането на плодове. Kubota е ангажирана да помогне за решаването на проблемите на производителите на плодове, свързани с гарантиране на сигурност по отношение на сроковете и качеството на прибирането на реколтата и за справянето с увеличаващите се проблеми с работната ръка, пред които са изправени производителите днес”, коментира Петер ван ден Влугт, генерален мениджър на Иновационния център на „Кубота” в Европа.