Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.02.2021 г.

Минералните торове – ползи и вреди

Позхранване
Минералните торове – ползи и вреди

sinor

През последните години отношението ни към минералните торове се е променило значително. От една страна се води шумна кампания за пълно отхвърляне на „химията“, а от друга човечеството се нуждае от производството на по-голямо количество храни. Интензивното подхранване, целящо получаване на по-високи добиви, може да доведе до натрупване на токсични вещества в продукцията и до замърсяване на почвата и водите.

Идеални ли са отганичните торове

Разпространено е убеждението, че екологичните продукти се произвеждат без използване на минерални торове. Отдавна е известно, че растенията извличат от почвата хранителните вещества само под формата на прости соли, разтворени във вода или много слаби киселини. Това означава, че всички органични торове – оборски тор, хумус, компост, пепел или торф, могат да осигурят на растенията необходимите хранителни вещества само в условията на минерализация, представляваща превръщане на сложните органични съединения в прости соли. Това превръщане се осъществява посредством бактерии и други микроорганизми, обичайно живеещи в почвата и органичните торове. При благоприятни условия те се размножават бързо и осигуряват разграждането на внесените органични торове. Този процес отнема известно време и това обяснява дългосрочния ефект или по-скоро последействието им, засягащо няколко години.

Минерално торене и какво трябва да знаем за него

Минералните торове съдържат хранителни вещества, които са в  достъпна за растенията форма. Най-често те са във водоразтворима форма и се абсорбират много бързо. Натрупването на съединения, вредни за хората, каквито са нитратите, може да се получи само при излишък от азотни торове. Важно е да знаем, че при определени условия, например липсата на достатъчно светлина в оранжериите, нитратите могат да се натрупват даже при внасяне на много малки количества оборски тор.

Убедителен пример за отглеждането на зеленчукови култури с използване само на минерални торове е методът на Митлайдер. Той се основава на балансирано въвеждане на основни за растенията хранителни вещества с добавяне на микроелементи. Това прави възможно получаването на високи добиви екологично чисти продукти практически на всякакъв тип почви.

Отдавна прилаган метод е този на хидропонното отглеждане на растения, при който върху неутрален субстрат те получават всички необходими хранителни вещества под формата на воден разтвор. Продуктите са екологично чисти, защото хранителната среда е балансирана, осветеността също, а на практика няма вредители и болести, които живеят и се развиват в почвата. В този случай използването на пестициди, които също се натрупват в растенията е сведено до минимум и знаем, че те са много по-опасни от нитратите.

Неграмотното използване на пестицидите за борба с вредители, болести и плевели, възможността за прием на вредни вещества от водата и въздуха носят много повече рискове за човешкото здраве.

Оборският тор също може да бъде източник на вредни съединения и тежки метали – главно чрез събиране на фураж и паша в екологично неблагоприятни райони.

От какво се нуждаят растенията

За растежа и развитието си растенията се нуждаят преди всичко от азот, фосфор и калий, които са основните хранителни елементи. Те трябва да се внасят ежегодно на ягодоплодните, градинските и декоративни култури. В по-малки количества се нуждаят от калций, магнезий и сяра и още по-малко от желязо, манган, мед, бор, молибден, цинк, кобалт и др. Върху всички опаковки минерални торове е обозначено процентното съдържание на активните съставки. Това е най-важният показател за съдържанието на достъпните химични форми за растенията. Ако обикновеният суперфосфат съдържа 20% активно вещество двуфосфорен пентаоксид (Р2О5), то в двойния се съдържат 49%, което означава, че ще трябва да внесем почти 2,5 пъти по-малки количества.

Минералните торове – ползи и вреди
21643
 

Последни материали
Виж
Европейски търговци подлагат на силно съмнение обявеното количество
Египетски източници обявиха покупката на над 1,25 милиона тона пшеница
Слабото увеличение при царевицата обаче поддържа нивото отпреди 6 седмици
Ръстът в износа на пшеница от Украйна забавя рязко темпото
Инцидентът с още 2 ранени девойки отмени празненствата днес в Кюстендил
Момиче загина при сблъсък на лек автомобил и 5 безпризорни коня
Цената пада до 900 000 лева на 3-ия опит при начални почти 1,4 милиона
Пак продават фалирала фабрика за билки и етерични масла в пловдивско село
Стопанинът сам подал сигнал и съдействал изцяло на служителите на ОДБХ
Откриха вторично огнище на шарка по овцете в същото село в Сливенско
На два мобилни телефона в дирекция „Директни плащания“ може да търсите съдействие
До 10 януари приключете заявленията си по ЕКО-ЗВПП и ЕКО-НИП в СЕУ!
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Азот, азотни торове и как да ги използваме за подхранване на растенията
От вчера работят цеховете за азотна киселина и амониев нитрат
Неохим възобнови производството след двумесечен престой
Споразумение между ЕП и Съвета на ЕС
Торовите заводи по електронен път ще представят данни за етикетирането
Важно за начинаещи
Точните количества оборски или минерален тор, с които да подхранвате културите
Как да преодолеем проблема
Всички хранителни вещества са внесени в почвата, а растенията гладуват
Информационна кампания 2023
Субсидиите за опрашване и за намалена употреба на торове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини