Начало » Новини » Страната
31.01.2021 г.

Тютюнопроизводителите искат подпомагане по de minimis за 2020 година

Като компенсация за относително ниските изкупни цени на сорта Басми
Тютюнопроизводителите искат подпомагане по de minimis за 2020 година

Тютюнопроизводителите поискаха също да бъдат подпомогнати по схемата de minimis, като въпросът беше обсъден по време на Консултативния съвет по тютюна, проведен през тази седмица, коментира пред Българското национално радио Цветан Филев, председател на Национална асоциация на тютюнопроизводителите 2010 (НАТ-2010).

Предложението е дошло от страна на асоциацията, тъй като производителите на тютюн не са могли да получат подпомагане по коронавирусните мерки както останалите сектори. „Ние се съгласихме с аргумента, че по тази мярка се плаща с европейски средства и тютюнът не попада в обхвата на това подпомагане. Но след като de minimis e национална схема, мислим, че е възможно да се осигури подпомагане и за реални тютюнопроизводители, които са отглеждали тютюн през стопанската 2020 г.“, заяви Филев.

По думите му предложението е било широко обсъдено на съвета, но до консенсус още не се е стигнало. Очаква се решението да дойде в близко бъдеще.

Той пропомни, че сектор „тютюн“ вече е получавал този вид държавна помощ, когато голяма част производители се оказаха измамени от гръцката фирма „Михайлидис“ и българската „Исперих-БТ”. Сегашните аргументи за получаването на de minimis са, че „голяма част от тютюнопроизводителите отглеждат сорта „Басми“, който тази година бе изплатен на по-ниски изкупни цени от очакваните”. „Той отговаря на 70% от общото производство на тютюн у нас“, обясни Филев.

Председателят на асоциацията е категоричен, че тютюнопроизводителите “трябва и могат да бъдат подпомогнати“.

Същевременно той изрази одобрението си, че от социалното министерство предлагат промени в Нрадеба №6 за предоставяне, регистриране и отчитане на еднодневните трудови договори, според която ще се даде възможност и тютюнопроизводителите да сключват трудови договори за краткотрайна сезонна селскостопанска дейност с работници за обработка на насаждения и ръчно прибиране на реколта от тютюн.

Тютюнопроизводителите искат подпомагане по de minimis за 2020 година
8793
 

Последни материали
Виж
През 2024 г.
Обединеното кралство е основният партньор за износ на селскостопански стоки от ЕС
Лесотехнически университет
Аржентинският опит в no till земеделието ще бъде представен на 16 май в София
Продажбите на пестициди в ЕС са намалели с още 9% през 2023 г.
Възбранени са над шест тона храни с неизяснен произход
Разкриха незаконен обект за съхранение и преопаковане на млечни продукти
Гъсениците педомерки - напаст за овощни и горски видове!
В Евросъюза производството на пшеница скача с 11,4%
Рекордна реколта от пшеница в света през 2025/26 г.
Свързани материали
Виж
Консултативен съвет
Призовават пчеларите да прилагат естествено пашуване
ДФЗ
Какви субсидии получиха производителите на картофи, орехи и гъби
ДФЗ
От 12 до 26 юли тече прием по de minimis за картофи, черупкови плодове и култивирани гъби
Помощта е по схемата de minimis за 2024 г.
ДФЗ отпуска 13 млн. лева на производителите на картофи, черупкови плодове и гъби
Изплащането започва още идната седмица
Обявиха ставките по de minimis от меморандума
До 1 декември се подават заявления за подпомагане по de minimis
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини